Logo ZUS na fasadzie budynku

Samotne macierzyństwo, utrata wzroku i w konsekwencji - pracy. W takiej sytuacji znalazła się pani Katarzyna, która przez osiem lat pracowała w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. ZUS ją zwolnił, choć kilka miesięcy wcześniej podpisał porozumienie z PFRON-em … o zwiększeniu zatrudnienia niepełnosprawnych. Taka historia została przedstawiona w programie "Uwaga!" TVN.

  

42-letnia Katarzyna Kowalczyk od urodzenia ma zdeformowaną twarz. Choroba genetyczna odcisnęła piętno także na jej wzroku, który znacznie się pogorszył po urodzeniu dziecka. Po wielu operacjach cztery lata temu straciła go całkowicie. Teraz cierpi podwójnie - nie dość, że musi zmagać się ze swoją niepełnosprawnością, to jeszcze przyszło jej walczyć z urzędniczą bezdusznością.

 

Lekarze nie dają pani Katarzynie szans na odzyskanie wzroku, co więcej, prawdopodobnie będzie trzeba usunąć oko. Kobieta nie poddała się, dość szybko opanowała poruszanie się z laską, obsługę komórki i komputera. Ukończyła kilka kursów.

 

Pani Katarzyna pracę znalazła - w 2008 roku została zatrudniona w wydziale zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zarówno ZUS i jak i kobieta byli zadowoleni ze współpracy. Jednak po urodzeniu dziecka i utracie wzroku miała wrócić do pracy, usłyszała, że stanowisko nie jest przystosowane do jej niepełnosprawności. Niedługo potem otrzymała wypowiedzenie.

 

Dostosowanie stanowiska pracy kosztowałoby ... 14,5 mln zł

ZUS twierdzi, że podstawą wypowiedzenia było to, że pani Katarzyna nie jest wstanie wykonywać powierzonych obowiązków. Praca pani Katarzyny to „praca w systemie informatycznym, a praca w tym systemie to praca na aplikacjach". - Z uwagi na fakt, że pani musi w tych aplikacjach na tym stanowisku pracować, koszt dostosowania stanowiska pracy wynosi ... 14,5 miliona złotych – mówi rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz.

 

ZUS wije się i kręci
ZUS miał zaproponować kobiecie inne stanowisko pracy, ale ta musiałaby nauczyć się języka Braille'a, czego podobno odmówiła. Z kolei pani Katarzyna mówi, że zna język Braille’a, a o propozycji innej pracy ze strony ZUS dowiaduje się dopiero od reportera TVN Uwaga, bo w żadnych papierach nie ma wzmianki o nowym stanowisku pracy. W pokrętny sposób przedstawiciel ZUS tłumaczy, że nie ma wzmianki o tym wzmianki w dokumentach, bo to była propozycja ustna.

 

Pani Katarzyna skierowała sprawę do sądu pracy. - Gdyby nie Seweryn, to pewnie bym tak nie walczyła o tę pracę, tylko siedziałabym w domu i nie chciałoby mi się nigdzie wyjść. Ja chcę być osobą aktywną. Seweryn dorośnie, będzie miał swoje życie, ja też chcę mieć swoje - komentuje pani Katarzyna.

 

ZUS zwiększa zatrudnienie niepełnosprawnych ... poprzez ich zwalnianie

Co ciekawe w czerwcu 2017 roku ZUS podpisał porozumienie z PFRON o zwiększeniu zatrudnienia niepełnosprawnych w zakładzie ubezpieczeń. Według rzecznika ZUS porozumienie to "niekoniecznie" dotyczy stanowisk dla osób niewidomych. - Ta współpraca jest na bieżąco realizowana - utrzymuje.


Reporterzy TVN Uwaga sprawdzili jak zatem przebiega realizacja porozumienia ZUS - PFRON. Okazuje się, że chociaż od podpisania porozumienia minęło sporo czasu, ZUS nie wystąpił do PFRON-u o dofinansowanie działań aktywizacyjnych.

 

// na podstawie:

Edyta Krześniak, Straciła wzrok i pracę. "Miałam nadzieję, że ZUS się zachowa inaczej", tvnwarszawa.tvn24.pl z 19 października 2017

 

Aktualizacja 21 października 2017

20 października ZUS wydał komunikat prasowy ws. działalności zakładu na rzecz zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych.  Jednym z podstawowych działań po podpisaniu porozumienia z PFRON-em ma być systematyczne zwiększanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w samym Zakładzie. W tym celu Prezes Zakładu podjęła działania, których celem z jednej strony jest wypracowanie spójnej i całościowej polityki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a z drugiej - przeprowadzenie audytu wszystkich stanowisk pracy w ZUS, pod kątem możliwości zatrudnienia niepełnosprawnych. W Zakładzie zostanie też powołany pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych.

 

Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych równolegle, wspólnie z Fundacją Integracja organizujemy kampanię informacyjną, w tym m.in. seminaria i konferencje dla osób niepełnosprawnych. 

 

ZUS współpracuje z Fundacją Integracja (KRS 0000 144578) – czyli już wiemy jak kończy się taka współpraca. Kiedy dżuma spotka się z zarazą cierpią niepełnosprawni. Ktoś zaskoczony?.