suwmiarka ściska monety

Śląsk - doradcy podatkowi służą pomocą

Od wtorku 20 marca br. do 26 kwietnia we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00 Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Doradcy podatkowi będą dyżurować pod telefonem komórkowym 513 152 218. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.

 

Adam Setera TVNUwaga 1listopad2017

Pan Adam Setera korzystał z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, jednak opieka nie była praktycznie wykonywana. Warunki w jakich mieszkał i jego stan zdrowia przypominały obóz koncentracyjny. MOPS wiedział o zaistniałej sytuacji, ale nic z tym nie robił. Dopiero po interwencji reporterów TVN Uwaga, pan Adam otrzymał właściwą pomoc.


Pan Adam żył w warunkach urągających ludzkiej godności: w brudzie, smrodzie, wśród robaków wylęgających się w jego pościeli. Mężczyzna miał liczne rany i odparzenia. Na dodatek nie chodził i potrzeby fizjologiczne załatwiał w łóżku.

 

Sąsiedzi pana Adama wielokrotnie alarmowali MOPS o sytuacji pana Adama. Na kontrolę przychodził pracownik socjalny i na tym sprawa się kończyła. Nie mogąc dłużej patrzeć na gehennę pana Adama, sąsiedzi powiadomili reporterów TVN Uwaga w jak nieludzkich warunkach żyje ich sąsiad. Z ich relacji wynika, że w przeszłości mężczyzna miał problem z alkoholem, stosował przemoc wobec rodziny, dlatego bliscy się od niego odwrócili.

 

Opiekun wchodził i zaraz wychodził, a miał być 3 godziny

Do domu pana Adama przychodził opiekun, którego rola kończyła się jednak na przynoszeniu jedzenia. Żadnej pielęgnacji czy posprzątania mieszkania. Według MOPS-u opiekun był 3 godziny u pana Adama, ale w rzeczywistości było to … 14 minut.


- Kto mi uwierzy? - pyta pan Adam. - One [pracownice MOPS-u - red.] wiedzą dobrze, ale każdy aby odbyć i iść dalej - mówi. Dodaje, że nic nie robi też dla niego opiekun. - Zawsze się mu spieszy. Jak mówię "umyj mnie" albo "chodź, pomóż mi się umyć"... "Nie mam czasu na to. Ja nie od tego jestem". W ogóle mi nie zmienia pościeli, nic. Jakbym sobie dał radę, to bym sobie sam zmienił, a tak nie dam rady – opowiada.

 

Reporterzy TVN Uwaga nagrali jak zachowuje się opiekun chamsko zwraca się do p. Adama:

„- Cały mokry jesteś, k..., lejesz k..., strasznie, ja nie wiem - takie wypowiedzi słychać z mieszkania w czasie, kiedy jest w nim opiekun. - K... się teraz obudziły, ciekawe, jak ona przyjdzie tu i posprząta. No to posprzątaj, k..., jak jesteś taka mądra. Tu jest wielki burdel, k... Nie wiem, jak ona sobie da radę, k... - mówi mężczyzna. - Cały zlany jesteś człowieku... Nie mogę ci strzepać, bo tu masz wszystko k..., ja pier..., ja z tobą to mam przej... K..., no widzisz, wszystko niszczysz człowieku” – mówi opiekun p. Adama.


Okazuje się, że opiekun pana Adama nie ma zielonego pojęcia jak opiekować się chorymi ludźmi, bo tak naprawdę jest technikiem i nie przeszedł żadnego szkolenia.

 

MOPS – my pomagamy

Pracownicy MOPS-u chcieli umieścić pana Adama w Domu Pomocy Społecznej, ale mężczyzna się na to nie zgadzał. W kwietniu MOPS złożył wniosek do sądu, aby umieścić mężczyznę w DPS-ie przymusowo, jednak sąd wniosek oddalił. Chcieliśmy dowiedzieć się, dlaczego osoby zajmujące się panem Adamem doprowadziły do tak rażącego zaniedbania i narażenia jego życia. Według MOPS-u to podopieczny miał utrudniać wykonywanie obowiązków pracownikowi socjalnemu i opiekunowi.


- Opiekun bardzo często przychodzi do pana Adama. W tej chwili jest to codziennie po trzy godziny - mówi Magdalena Olszar, rzeczniczka MOPS-u w Sosnowcu. TVN Uwaga udowodnili, że jest to kłamstwo.


W toku dalszej rozmowy rzeczniczka MOPS-u mówi, że pan Adam nie pozwolił się dotknąć, niestety jest osobą bardzo ciężko współpracującą, nie pozwoli posprzątać dookoła siebie. Wielokrotnie opiekun starał się w różny sposób pomóc panu Adamowi, a pan Adam notorycznie odmawia – twierdzi. To również mija się z prawdą, bo jak twierdzą sąsiedzi pan Adam cieszyłby się, jakby mu ktoś wysprzątał mieszkanie. Ile razy go tu sąsiad obcinał, bo wyglądał jak zwierzę, z włosami długimi, brodą.


Jest szczęśliwe zakończenie
Pana Adama zabrali w końcu ratownicy medyczni, a potem został umieszczony w domu pomocy społecznej. Mężczyzna miał szczęście, że akurat dostał się do takiego DPS, gdzie pracują ludzie z powołania i tam zapewniono mu opiekę.


Teraz wszyscy będą kontrolować
Po interwencji TVN Uwaga Urząd Miasta w Sosnowcu rozpoczął kontrolę w MOPS-ie oraz firmie, która wygrała przetarg na usługi opiekuńcze. Goście zaproszeni do programu twierdzą, że zabrakło kontroli ze strony dyrekcji MOPS-u, ale zabrakło również kontroli nad samą dyrekcją ośrodka. Nie wiadomo też, co dalej będzie z firmą świadcząca usługi opiekuńcze, która również powinna kontrolować jakość wykonywanej przez siebie pracy.


Niestety tak właśnie jest, kiedy usługi opiekuńcze wykonują firmy wybierane w przetargu, gdzie liczy się tylko najniższa cena. Pracownicy zwani szumnie opiekunami pochodzą z łapanki, są to ludzie nie mający pojęcia o sprawowaniu opieki, za to chętnie pobierają pieniądze za niewykonane usługi.

 

// "Tak nie powinno dziać się z człowiekiem", TVN Uwaga, 1 listopad 2017; fot. screenshot TVN Uwaga

 

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony