Pan Robert Sieradzki 5 lat temu przeszedł amputację nogi na skutek zmian miażdżycowych i od tego momentu jest osobą niepełnosprawną, korzysta również z wózka inwalidzkiego. Jako osoba niepełnosprawna otrzymał legitymację, która uprawnia go do darmowych przejazdów komunikacją miejską. Niestety jego ostatnia kontrola zakończyła się mandatem, mimo że miał przy sobie legitymację. Został ukarany, bo kontrolerzy nie mieli specjalnych czytników – podaje Polsat Interwencja.

 

7 czerwca pan Robert jechał, jak co dzień, autobusem miejskim linii 13, mając przy sobie uprawniającą do darmowych przejazdów legitymację. Podczas kontroli biletów miał miejsce przykry incydent. Podczas kontroli biletów pan Robert został poproszony o okazanie dokumentu uprawniającego do korzystania z bezpłatnych przejazdów. Mężczyzna okazał legitymację osoby niepełnosprawnej LON, ale pani kontroler powiedziała, że ona nie respektuje tej legitymacji, bo dla niej to jest nic nie znaczący kawałek plastiku i ona nie może przeczytać, czy pan Robert jest w ogóle osobą niepełnosprawną, i czy ma jakiekolwiek uprawnienia do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej.

 

Za „brak” dokumentów pan Robert dostał mandat 150 zł, jeśli zostanie zapłacony w ciągu 7 dni lub 300 zł po tym terminie. Dla mężczyzny jest to majątek, bo jego jedynym dochodem jest zasiłek stały w kwocie 634 zł.

 

Dawid Puton z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu powiedział reporterowi Polsat Interwencja, że kontroler, który sprawdzał bilety w autobusie, nie uwzględnił tej legitymacji z bardzo prostego powodu: nie miał czytnika kodu QR. Kontrolerzy w takie czytniki nie są wyposażeni. Kontroler wykonywał swoje obowiązki zgodnie z regulaminem.

 

Pan Robert udał się do zarządu dróg myśląc, że anulowanie mandatu będzie załatwione od ręki. Niestety mylił się, urzędnicy szli w zaparte – wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

 

Jednak podczas realizacji programu przez Polsat Interwencja dyrektor radomskiego MZDiK uznał, że błąd nie leży jednak po stronie pana Roberta i mandat anulował.

 

Po interwencji pani Hanna Rejmer z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu przewoźnik miejski zapewnia, że kontrolerzy (kontrolą biletów zajmuje się zewnętrzna firma Rewizor) zostaną wyposażeni w odpowiednie czytniku kodów QR.

 

// luq, Kontrolerzy nie mieli czytników, ale mandat wystawili, polsatnews.pl z 6 lipiec 2018