13 sierpnia 2018 roku Polsat Interwencja wyemitował materiał o 78-letnim Marianie Baczyńskim ze Świeradowa-Zdroju, który jest osobą niewidomą, a swoje życie codzienne może prowadzić tylko dzięki psu przewodnikowi. Problem w tym, że starszy mężczyzna nie ma za co utrzymać psa, bo organizacja która go wspierała nie wygrała konkursu ogłoszonego przez PFRON.

 

4 lata temu mężczyzna poprosił o zakup nowego psa, bo jego towarzysz życia – inny pies – musiał zostać uśpiony. Dzięki takiemu psu Pan Marian mógł wyjść na zakupy, do lekarza itd. Potrzebne było jednak około 20 tys. zł na jego zakup. Pana Mariana nie stać były na taki wydatek. Zwrócił się o pomoc do Polskiego Związku Niewidomych. Związek nie dostał jednak dofinansowania od Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), więc pieniędzy nie było.

 

Już kilka dni po emisji reportażu życie pana Mariana zmieniło się diametralnie. Anonimowy sponsor, wzruszony historią samotnego staruszka, sfinansował zakup psa przewodnika.

 

Niestety, radość pana Mariana z posiadania psa przewodnika teraz miesza się z ogromną troską o to, że nie jest w stanie sam, z małej emerytury, utrzymać psa. Do tej pory Polski Związek Niewidomych we Wrocławiu pomagał finansowo panu Marianowi. 200 złotych miesięcznie, które otrzymywał było dla niego ogromną kwotą. Od stycznia tego roku emeryt nie otrzymał ani złotówki.

 

W tym roku nie mamy dofinansowania z PFRON-u , nie wygraliśmy konkursu, zabrakło nam punktów – tłumaczy powody braku dofinansowania pana Mariana, Anna Jaworska, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Dolnośląskiego.

 

Dzisiaj ja nie mogę dla siebie do domu wiele kupić, tylko dla psa. Drobiowe mięso takie, czasami wołowinka się trafi przeceniona. A sobie mleko, chleb i bułkę, jak się trafi przecenioną. Jak mi zostanie po opłatach 400 zł to wydaje je na psa i na mnie. To po 200 złotych. Podzielić te 200 złotych na każdy dzień, to wyjdzie 12 zł. Co za to można kupić – pyta retorycznie pan Marian.

 

Reporter Polsat Interwencja zapytał Krzysztofa Czechowskiego, dyrektora Departamentu Promocji i Informacji PFRON czy stałe dofinansowania psów nie mogą odbywać się poza takimi konkursami, gdzie decydują jakieś punkty. Dyrektor Czechowski odpowiedział, że problem jest znany i właśnie trwają uzgodnienia w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 

Stanowisko PFRON w/w sprawie – 13 sierpnia 2018

 

Wyjaśnienie rzecznika prasowego PFRON w związku z emisją w dniu 13 sierpnia 2018 r. programu "Interwencja" w telewizji Polsat - pt. „Niewidomy nie ma za co wykarmić psa przewodnika”.

 

Polski Związek Niewidomych Oddział Dolnośląski, uczestniczył w ubiegłorocznym konkursie "Samodzielni i skuteczni" wnioskując o kwotę 284.902,00 zł. Pierwsza ocena merytoryczna projektu skutkowała punktacją 29,5 pkt. Po odwołaniu, ponowna ocena dała punktację w wysokości 37,5 pkt. Jednak w konkursie dofinansowanie otrzymały projekty powyżej 45,5 pkt.

 

W ramach tego kierunku wsparcia w konkursie dofinansowaniem objęto, aż 190 z 226 projektów na łączna kwotę prawie 78,5 mln zł.

 

PFRON zaplanował środki w konkursie w wysokości 60 mln, jednak widząc potrzebę zwiększył alokację na dofinansowanie w tym kierunku wsparcia o kwotę, aż 18,5 mln złotych.

 

Dzięki zwiększeniu przez Zarząd kwoty na dofinansowania, zaledwie - 16% organizacji nie otrzymało wsparcia w ramach kierunku pomocy 2. -ZWIĘKSZENIE SAMODZIELNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - niestety w ramach tych 16% znalazł się PZN Oddział Dolnośląski.

 

Zdajemy sobie sprawę jak bardzo ważne i potrzebne jest wsparcie psa przewodnika dla osoby niewidomej, dlatego też podjęliśmy działania mające na celu poprawę systemową tego problemu. PFRON w ramach programu Dostępność + przygotował projekt pn. "Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania".

 

Zachęcamy organizacje z rejonu dolnośląskiego do uczestnictwa w aktualnie trwającym - otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych dotyczącej ich rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2018 r.

 

Konkurs ogłosił Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - oferty należy składać osobiście lub za pośrednictwem poczty do dnia 22 sierpnia 2018 r.

 

// Małgorzata Frydrych, Niewidomy nie ma za co wykarmić psa przewodnika, Polsat Interwencja z 13 sierpnia 2018