Dolnośląski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kpi z niepełnosprawnych. Osoby, które złożyły wniosek o zakup wózka o napędzie elektrycznym musiały osobiście stawić się w Funduszu w wyznaczonym terminie, inaczej dofinansowanie przepadnie. Co gorsza, nie były akceptowane pełnomocnictwa, a niektórzy niepełnosprawni dostali zawiadomienie o stawiennictwie w piątek i mieli weekend na załatwienie sobie transportu. Wiele niepełnosprawnych nie kryje żalu z tego upokorzenia przez instytucję, która ma działać na rzecz niepełnosprawnych.

 

TVP Wrocław wyemitowała 21 grudnia 2010 roku materiał o skandalicznym zachowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który wysyłał do osób niepełnosprawnych z różnych zakątków Dolnego Śląska wezwanie do osobistego stawiennictwa się w urzędzie celem podpisania umowy dofinansowania w programie PEGAZ 2010. Wszelkie pełnomocnictwa do załatwiania spraw w imieniu niepełnosprawnych nie są akceptowane. W przypadku niestawienia się niepełnosprawnego w dniu 21 grudnia 2010 roku w oddziale Funduszu, dofinansowanie przepada (dokładnie, to beneficjent sam rezygnuje z dofinansowania).

 

Aby dodać dramaturgii sytuacji, należy wspomnieć, że osoby które starają się o dofinansowanie do zakupu wózków o napędzie elektrycznym to schorowani i często niechodzący ludzie. Do tego ostra zima i dużo śniegu uniemożliwiają im wyjście z domu, a co dopiero na wyprawy poza miejsce zamieszkania - często daleko od Wrocławia, gdzie właśnie znajduje się oddział Funduszu. Ale to PFRON-u w ogóle nie interesuje i swoim zachowaniem dobitnie potwierdził, że ma takie problemy niepełnosprawnych gdzieś. O tym skandalicznym zachowaniu nie chciał rozmawiać z dziennikarką TVP Wrocław Urszulą Bąk dyrektor oddziału PFRON we Wrocławiu. Podobnie zachowywali się pracownicy oddziału, którzy zasłaniali się brakiem upoważnienia do kontaktu z mediami.

Źródło: TVP Wrocław (21.12.2010)


Istnieje też inny problem. Pieniądze muszą być zakontraktowane do końca 2010 roku, co oznacza, że osoby niepełnosprawne do 31 grudnia muszą dostarczyć do PFRON fakturę VAT, która uwierzytelnia zakup wózka i jest podstawą do wypłaty dofinansowania. Przy takiej pogodzie jest to nie lada wyzwanie i ogromny problem organizacyjny. Rzecznik prasowy PFRON-u pan Tomasz Leleno w rozmowie telefonicznej z dziennikarką TVP tłumaczył opóźnienie w wypłacie dofinansowania tym, że w pierwszej kolejności Fundusz wypłaca dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych, a dopiero potem zajmuje się programami celowymi [*].

 

Sami niepełnosprawni nie kryli rozżalenia i złości z zaistniałego upokorzenia, zważywszy, że niektórzy zawiadomienie dostali w piątek i przez weekend musieli jakoś sobie załatwić transport do Wrocławia. Co gorsza, siedziba PFRON we Wrocławiu jest mała, a wszyscy niepełnosprawni wnioskujący o wózek musieli stawić się w tym samym dniu. Nie trudno wyobrazić sobie zatem jak musiała wyglądać sytuacja na miejscu (wyobraź sobie przeładowane pociągi PKP po zmianie rozkładu jazdy).

 

Dla przypomnienia, PFRON otrzymał w 2009 roku od Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji odznaczenie "Przyjaciela Integracji”, które przyznawane jest osobom lub instytucjom, które bezinteresownie i z potrzeby serca działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Jak widać, ani Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji nie wie co robi, a działania PFRON względem osób niepełnosprawnych są "niestandardowe” i podyktowane z głębi serca. Za takie zachowanie PFRON zasłużył na drugie odznaczenie Przyjaciela Integracji vel podobno niepełnosprawnych.

 

[*] Wiekszość otrzymujących dofinansowanie z PFRON-u do wynagrodzeń to jakieś zdrowe osoby udające niepełnosprawnych (każdy może mieć lekki stopień niesprawności). I co, kiedy ostrzegano niepełnosprawnych, że zdrowi z orzeczeniami wykończą prawdziwych niepełnosprawnych, to nikt nie chciał wierzyć. A jak widać PFRON zrobi dużo, aby jak najwięcej osób naprawdę niepełnosprawnych nie skorzystało z pomocy. To już się dzieje, a będzie jeszcze gorzej po wejściu w życie tzw. ustawy o wyrównywaniu szans z osób z niepełnosprawnością i jej chorej definicji osoby niepełnosprawnej (to będzie nasza mogiła). !!! Może teraz uwierzycie.