Tą historią żyły miliony Polaków. Teraz powstał o niej film11 maja 2012 w kinach zagości film biograficzny o znanej siatkarce Agacie Mróz, która w szczycie kariery i sukcesów zachorowała na raka. Niestety ten okazał się silniejszy i w 2008 roku Agata przegrała walkę o życie.

 

 

"Nad życie", bo taki tytuł nosi film to historia o utalentowanej siatkarce, która zmagała się z białaczką (mielodysplazja szpiku kostnego). Była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce. Mimo że choroba dała o sobie znać już w 2000 roku, nie przeszkodziła jej w osiąganiu kolejnych sportowych sukcesów.


W 2007 roku Agata Mróz poślubiła Jacka Olszewskiego. Przystojny 35-letni architekt, introwertyczny interesował się tylko na pracy, aż do mementu kiedy spotkał Agatę. Wtedy nauczył się kochać i być szczęśliwym.


W 2008 roku urodziła się im córka Liliana. I tu właśnie leży dramat całej historii, bo ciąża nasiliła objawy choroby, a mimo to Agata zdecydowała się na urodzenie dziecka (4 kwietnia). Niestety, pod koniec maja, czyli niecałe dwa miesiące po rozwiązaniu, Agata zmarła. Miała tylko 26 lat.


Jeszcze za życia Agata została odznaczona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi dla rozwoju sportu (listopad 2005), a po śmierci Agata została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i heroiczną postawę w walce z nieuleczalną chorobą.


W postać Agaty wcieliła się Olga Bołądź, a filmowym mężem jest Michał Żebrowski. W filmie zobaczymy również innych znanych polskich aktorów i aktorki jak choćby Danutę Stenkę (doktor Ewa Bielecka, która walczy o życie Agaty i tak naprawdę staje się prawdziwą przyjaciółką), Marek Kasprzyk, Hanna Konarowska, Andrzej Mastalerz, Maria Gładkowska i Przemysław Cypryański.

 

 

Reżyseria Anna Plutecka Mesjasz

Scenariusz Patrycja Nowak, Michał Zasowski

Dystrybutor ITI