Jak pisze „ Gazeta Wyborcza Zielona Góra" już niedługo premierę będzie miał niezwykły przewodnik dla osób niewidomych. Publikacja umożliwi tym osobom "zobaczyć" region, bo wszystkie zabytki zostaną pisane brajlem.


Przewodnik turystyczny, który powstaje w ramach projektu "Z dotykiem przez Lubuskie", od ponad czterech miesięcy tworzy zielonogórska Fundacja Szansa. W książce pod nazwą "Lubuskie na wyciągnięcie ręki" ostatecznie będzie czterotomowym opracowaniem. W książkach znalazły się zdjęcia i opisy kilkudziesięciu zabytków oraz miejsc wartych obejrzenia, m.in. konkatedry pw. św. Jadwigi, Filharmonii Zielonogórskiej, Teatru Lubuskiego, ruin pałacu w Zatoniu, nowosolskiego parku Krasnala czy nawet świebodzińskiej figury Chrystusa Króla. Niewidomi i niedowidzący nie będą mieli żadnych problemów z odczytaniem książki, bo teksty zostały wydrukowane powiększoną czcionką i w języku brajla.


Jeśli chodzi o grafikę, to w publikacji znalazło się 15 rycin wypukłych i pięć map. Wszystkie zostały wykonane techniką wypukłą, żeby za pomocą dotyku niepełnosprawni mogli "zobaczyć" zmiany regionalnej architektury. Publikacja jest również dostępna dla osób widzących, bo obok języka Braile'a dostępny jest zwykły drukowany opis.


Dwutomowa książka o perełkach północnej części regionu znajdzie się w sprzedaży już w połowie listopada 2012.


// Agata Źrałko, Chrystus ze Świebodzina w książce dla niewidomych. Tylko w technice wypukłej, Gazeta Wyborcza Zielona Góra z 3 listopada 2012