- Niepełnosprawność jest w głowie i w podejściu do świata, nie w upośledzonych częściach ciała - mówią uczestnicy ósmej edycji konkursu literacko-fotograficznego bydgoskiej Fundacji Arka. Postanowili pokazać się światu na kartach wyjątkowego kalendarza.


To już ósma edycja konkursu. Zasada jest prosta - niepełnosprawni nadsyłają swoje teksty, dołączone są do nich portrety zrobione przez fotografików. Najlepsze prace publikowane są w albumie, zdjęcia - w kalendarzu. Dochód ze sprzedaży wydawnictw wspiera działalność fundacji kierowanej przez prezes Barbarę Olszewską, Bydgoszczankę Roku 2012 "Gazety Wyborczej". Oto cztery laureatki, których portrety znajdują się w kalendarzu na rok 2013.

 

Życie z niepełnosprawnością jest trudne nie tyle ze względu na ograniczenia fizyczne, co z powodu braku akceptacji. Pamiętam, że od zawsze miałam problemy z akceptacją siebie. Bardzo szybko dotarło do mnie, że niski wzrost i daleko posunięta skolioza raczej nie budzą entuzjazmu wśród innych. W końcu znalazł się ktoś, komu mogłam zaufać. Ma na imię Paweł. Dzięki niemu moje życie zmieniło barwy z szarości na kolorowe. 

 

Więcej na Gazeta Wyborcza Bydgoszcz z 9 listopada 2012