W Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu już wkrótce (14 listopada) będzie miał miejsce niezwykły i unikatowy koncert na skalę światową. W orkiestrze zagra m.in. ośmioro głuchoniemych. Niemożliwe? Ależ skąd, przekonacie się - obiecuje słynna dyrygentka Agnieszka Duczmal i przygotowuje głuchoniemych do występu w jej orkiestrze. 

 

Projekt ma zwrócić uwagę, jak wielu jest ludzi głuchych wśród nas, i jak niesprawiedliwie oraz bez powodu bywają przez nas odsuwani od wspólnego życia. Są to bariery w komunikacji w urzędach na uczelni i w każdym aspekcie życia. A problem dotyczy ok. 70 tys. osób w Polsce.

 

Uczestnicy projektu, jak już wspomniano, to osoby głuchonieme, które postanowiły zagrać na instrumentach muzycznych w normalnej orkiestrze. Co więcej, żaden z nich nigdy nie grał na żadnym instrumencie. To jednak nie przeszkadza im w podjęciu wyzwania w tym ciekawym przedsięwzięciu.


Muzycy amatorzy ćwiczą pilnie pod batutą Agnieszki Duczmal dyrektora orkiestry „Amadeus", a do dyspozycji mają również tłumacza języka migowego, którzy jest swego rodzaju medium między dyrygentką a zespołem.


Paweł Gogołek, organizator pomysłu „5 zmysłów. Pauza" powiedział Faktom TVN, że ten projekt muzyczny zmienia również osoby słyszące. Trudno powiedzieć co te słowa znaczą, ale można się domyśleć, że chodzi o postrzeganie osób głuchych, które na co dzień nie mają w życiu lekko i często są postrzegane jak „inni uczestnicy życia publicznego".


Wszyscy uczestnicy projektu są szczęśliwi, że mogą zagrać w prawdziwej orkiestrze, a zarazem trochę stremowani, ale zapewniają, że nie będzie żadnej fałszywej nuty.


// Zobacz materiał WIDEO Fakty TVN z 10 listopad 2012 [LINK]