Niewidome dzieci mogą oglądać bajki w telewizji z rówieśnikami. MiniMini+ i teleTOON+ jako pierwsze w Polsce zaczęły regularnie emitować audycje z audiodeskrypcją. Obie stacje pokazują też programy tłumaczone na język migowy.

 

Kasia ma 6 lat. Ma jaskrę wrodzoną. Od 2 lat jest zupełnie niewidoma. Wystarczył jeden ostry rzut choroby.

 

- Kiedyś oglądała bajki - opowiada Klaudia Kosior, mama dziewczynki. - Teraz, kiedy jej rodzeństwo siada przed telewizorem, ona siada z nimi i domaga się, by jej opowiadać co się dzieje na ekranie. Dziadkowie i my to robimy, ale bracia czasami odmawiają, Kasia bardzo się wtedy denerwuje. Dla niej filmy z audiodeskrypcją to szansa, by uczestniczyć w "oglądaniu" telewizji z rodziną.

 

Audiodeskrypcja to opis umożliwiający osobom niewidomym odbiór przekazów wizualnych. W telewizji to odpowiednio skonstruowany tekst czytany przez lektora dołączany do ścieżek dźwiękowych filmów lub seriali. Dyskretnie wplata się pomiędzy dialogi i inne dźwięki, tworząc z nimi całość. Odpowiada na pytania: kto, co, gdzie i jak.


Audiodeskrypcję wymyślili Amerykanie w latach 70. Niewidoma Margaret Pfanstiehl i jej mąż opracowali pierwszy system narracji opisowej dla niewidomych. System uruchomiono w 1981 r. w Waszyngtonie. Do Europy idea przywędrowała nieco później, najpierw do Angli.

 

Więcej na wyborcza.pl z 12 listopada 2012