Wyobraź sobie, że na głowie masz świder. A teraz wydobądź z siebie taki dźwięk, który mógłby wprawić go w ruch... Od takiego zadania zaczynali na początku niesłyszący uczestnicy projektu "Eksperyment serca" realizowanego w Teatrze Dramatycznym. To było kilka miesięcy temu. Potem były warsztaty ruchu, spotkanie z fotografią i filmem. Efekt zobaczyć będzie można już wkrótce: 4-5 grudnia w teatrze.


Takie też polecenie - wyobrażenie sobie świdra w głowie i wydobywanie dźwięku - otrzymali we wtorek (27.11) dziennikarze na nietypowej konferencji prasowej. Uczyli się również migać własne imiona i powitania, rytmicznie poruszać i umieć wydobywać z siebie dźwięk (co dla niektórych okazało się jeszcze trudniejsze niż miganie), a nawet żonglować. A wszystko w konkretnym celu:

 

Chcieliśmy poprowadzić dziennikarzy krok po kroku przez te wszystkie działania, od których zaczynaliśmy projekt z naszymi uczestnikami, pokazać, jaką przebyli drogę, przybliżyć atmosferę towarzyszącą naszym zajęciom - powiedziała gazecie Monika Bania, która wraz z Michałem Kozińskim koordynuje projekt "Eksperyment serca" w Teatrze Dramatycznym

 

Finałowy pokaz, łączący elementy współczesnego tańca, tradycyjnej muzyki Podlasia i nowoczesnych środków multimedialnych, odbędzie się we wtorek i środę (4 i 5 grudnia 2012), o godz. 19 na małej scenie Teatru Dramatycznego. Wstęp kosztuje 5 zł.

 

Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Niesłyszącym MIG-iem, Studiem Tańca Fair Play i Białostockim Centrum Onkologii. Wsparcia finansowego przedsięwzięciu udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a honorowym patronatem objęli Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku oraz Podlaski Kurator Oświaty.

 

Więcej 

Monika Żmijewska, Świder na głowie, czyli niesłyszący w teatrze. "Eksperyment serca", Gazeta Wyborcza Białystok z 27 listopada 2012

 

Strona projektu: http://eksperymentserca.dramatyczny.pl