Joanna Lewandowska, studentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych wygrała konkurs "Manufaktura książki" na najlepszą książkę dotykową dla dzieci. "Leśne zwierzęta" to pierwsza książka dla dzieci stworzona przez studentkę, dwie pierwsze były adresowane do dorosłego odbiorcy. 

 

Studentka stworzyła książkę "Leśne zwierzęta", która pozwala niewidomym dzieciom "przeczytać" o tym jakie futra mają zwierzęta. Od strony technicznej wygląda to tak, że na lnianej okładce pomarańczowym kordonkiem został wyhaftowany tytuł, a w środku, na powleczonych bawełną tekturowych kartach, naklejono futerkowe sylwetki zwierząt: dzika, sarny, lisa, jenota i kuny leśnej, które pochodzą z prawdziwych skrawków futer tych zwierząt.


Przy każdym zwierzęciu projektantka nakleiła krótki tekst wydrukowany na folii: "Dzik przypomina kształtem świnkę, lecz jego futro jest długie i szorstkie, a ogon prosty".


Książka została już doceniona i zajęła pierwsze miejsce w konkursie, którą zorganizowały pomysłodawczynie społecznej akcji "Manufaktura książki". Praca została przekazana dzieciom z Ośrodka Polskiego Związku Niewidomych.


// na podstawie
Magdalena Warchala, Studentka stworzyła książkę do głaskania, Gazeta Wyborcza Katowice z 11 stycznia 2013