Tadeusz Woźniak, popularny polski kompozytor, autor między innymi "Zegarmistrza światła" czy piosenki otwierającej serial "Plebania", napisał utwór o swoim niepełnosprawnym dziecku. Syn artysty, 16-letni Filip, ma zespół Downa. Muzyk w wywiadzie z portalem NaTemat.pl opowiada o piosence oraz o problemach osób niepełnosprawnych w Polsce.

 

Utwór ze słowami i muzyką Tadeusza Woźniaka nosi tytuł "Mamela". Filip zwraca się do swoich rodziców właśnie "mamela" i "tatela". Jako wykonawcę utworu podano Zespół Dauna. Woźniak w rozmowie z NaTemat wyjaśnia: - Piosenkę nagrał Zespół Dauna, bo Filip ma zespół Downa, ale tak naprawdę chcemy opowiedzieć o wszystkich rodzajach niepełnosprawności.


Cel utworu jest jasny, odkłamanie stereotypów, które narosły wokół osób niepełnosprawnych. Powinniśmy więc integrować niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Dzięki oswajaniu się z niepełnosprawnymi wiemy, że to radośni, pogodni ludzie, bardzo empatyczni. Jednak jeśli zamknie się ich w enklawach, to ani my nie będziemy wiedzieli jak z nimi rozmawiać, ani oni nie będą wiedzieli czego po nich oczekujemy. Teraz to się trochę zmienia, ale niestety zbyt wolno – wyjaśnia Tadeusz Woźniak.

 


Na podstawie
Kamil Sikora, Tadeusz Woźniak nagrał piosenkę o swoim synu z zespołem Downa. "Mamela" ma odkłamać stereotypy [wywiad], naTemat.pl z 26 stycznia 2013