W zeszłym roku podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego był pokazywany film „Imagine" opowiadający o instruktorze osób niewidomych, który niekonwencjonalnymi metodami uczy swoich pacjentów orientacji w przestrzeni. Teraz film od 12 kwietnia 2013 będzie pokazywany w polskich kinach.


Film "Imagine" to produkcja francusko-polsko-portugalsko-brytyjska, gdzie główne role grają pochodząca z Rumunii Alexandra Maria Lara, znana z filmów "Control", "Baader-Meinhof" i "Lektor", oraz Brytyjczyk Edward Hogg. Reżyserem i scenarzystą obrazu jest Polak Andrzej Jakimowski.


Głównym bohaterem filmu jest Ian - instruktor niewidomych (sam jest też niewidomy), który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie. Tam swoimi nietypowymi metodami (echolokacja) uczy swoich niewidomych podopiecznych orientacji w przestrzeni.


Ian twierdzi, że każdy przedmiot da się usłyszeć, trzeba się tylko tego nauczyć. Stukając butami o podłogę potrafi „usłyszeć" krzesło, szafę czy rower na zewnątrz. Jego zadaniem jest też nauczyć podopiecznych korzystania z przedmiotów codziennego użytku (np. nalewanie wody do szklanki) , poruszania się bez przewodnika itp. Stara się wzbudzić w pacjentach wyobraźnię, aby poprzez odbiór różnych dźwięków budowali świat i wyobrażali sobie jego piękno.


Instruktor z początku nie wzbudza zaufania, ale po pewnym czasie jego podopieczni akceptują jego kontrowersyjną osobę i jeszcze bardziej zwariowane metody nauczania. Jedna z bohaterka – Eva – dzięki wskazówkom i zachętom Iana postanawia przezwyciężyć lęk i samodzielnie próbuje poruszać się poza ośrodkiem, korzystając przy tym z nietypowych metod poznawania nieznanej przestrzeni. Jednak to co funduje Ian niewidomym nie jest bezpieczne i może narazić ich na utratę zdrowia lub życia.


Na końcu okazuje się, że wspólnie tworzony świat poprzez wyobraźnię, choć jest nieistniejący, to w opowiadaniach bardzo prawdziwy.