Pod koniec marca 2013 na antenie TVP będzie miała emisja filmu o tym, jaki naprawdę jest Piotr Swend, odtwarzający rolę Maćka w serialu „Klan". 


Piotr Swend w wieku zaledwie 8 lat dostał propozycję zagrania w serialu Klan, gdzie miał grać postać adoptowanego dziecka z zespołem Downa. Jego postać miała być w telenoweli tylko kilka miesięcy, ale zrobiło się z tego kilka lat. Dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie serialu bez Maćka, a w zasadzie pana Piotra, wszak to już dorosły człowiek.

 

Piotr żyje równolegle w dwóch światach tym prawdziwym i tym fikcyjnym serialowym. Jednak te dwa światy przenikają się ze sobą na tyle mocno, że Piotr nie wie co jest fikcją a co nie. Myśli, że jego serialowa wybranka serca (Natalia Antoszczak, w serialu gra rolę Martyny Czerskiej) może z nim być również w życiu prywatnym.


Podczas kręcenia filmu (bardziej reportażu), kamera towarzyszyła Piotrowi na planie serialu, ale także w szkole do której uczęszcza, w domu gdzie śpiewa czy maluje, a także w teatrze gdzie gra. Reżyserka filmu, Alina Mrowińska stara się pokazać osobę z zespołem Downa, jako pełnoprawnego członka społeczności, bo niestety jest tak, że ludzie z tą niepełnosprawnością intelektualną dosyć często nie są należycie traktowani.


Wiele osób myśli w utartych schematach, że osoba z zespołem Downem niewiele rozumie, jest niesamodzielna w życiu (są oczywiście takie przypadki i nie zaklinajmy się, że ich nie ma). Czy tak jest, każdy będzie mógł sam zobaczyć i ocenić już 25 marca 2013 na antenie TVP 1 – wtedy premierę telewizyjną będzie miał dokument pt. "Podwójne życie Piotra S." (premiera kinowa miała miejsce 6 marca 2013).