Nic nie jest czarno-białe, nikt nie jest jedynie dobry lub jedynie zły. Nie ma patosu i bohaterskich czynów, jest uciążliwa, brudna codzienność, w której trzeba jakoś żyć i podejmować skażone nienormalnością wojny decyzje, w której nie wolno wierzyć pozorom i budować opinii o ludziach na podstawie pierwszego wrażenia. Ten film po prostu trzeba zobaczyć.

 

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza na projekcję wielokrotnie nagradzanej „Obławy" Marcina Krzyształowicza. Obraz z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, obraz wyróżniony 4 Polskimi Orłami, w tym dla najlepszego filmu oraz gdyńskimi Srebrnymi Lwami, zostanie wyświetlony w ramach projektu „Zakochaj się w kulturze". Projekcja odbędzie się 18 marca 2013 roku w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (Warszawa, ul. Elektoralna 12). Początek o godz. 17.00.


Pokaz zostanie połączony ze spotkaniem z gościem specjalnym, mamy nadzieję, że będzie nim sam reżyser obrazu – Marcin Krzyształowicz.

 

Wstęp jest bezpłatny, prosimy jednak o wcześniejszą rezerwację miejsc. Zgłoszenia przyjmuje Robert Więckowski
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Tel.: 22 486 96 42 wew. 4

 

„Obława" Marcina Krzyształowicza to znakomita artystycznie, poruszająca opowieść o Polsce z czasów II wojny światowej. Akcja toczy się na Śląsku, a główny bohater to kapral Wydra – partyzant AK zajmujący się wykonywaniem wyroków na zdrajcach, volksdeutschach itp. „Obława" to historia świata, w którym nie ma prostych rozwiązań, nie ma ludzi i czynów jednoznacznych moralnie, nie ma czasu na popełnianie błędów. Atmosfera filmu jest niezwykła, ogromne napięcie towarzyszy widzom niemal od pierwszej minuty, a nienormalność świata podkreślają fascynujące, jakby poprzepalane zdjęcia, w których dominujące barwy to brązy i szarości oraz niemal całkowity brak muzyki.

 

Projekt „Zakochaj się w kulturze" ma na celu rozmiłować osoby niepełnosprawne sensorycznie w kulturze poprzez edukację kulturalną oraz udostępnianie im wydarzeń artystycznych. Ma prowadzić do pełniejszego włączania niewidomych i niesłyszących widzów w rytm życia kulturalnego, przyzwyczaić ich do bieżącego śledzenia wydarzeń artystycznych, przekonać, że ta sfera życia jest ważna i może być dostępna dla każdego. Istotnym aspektem projektu jest też jego wymiar edukacyjny. Działania podejmowane w ramach „Zakochaj się w kulturze" mają stać się vademecum o możliwościach poznawczych i potrzebach osób z niepełnosprawnością sensoryczną; vademecum kierowanym do artystów, animatorów kultury i jej menadżerów.

 

Projekt „Zakochaj się w kulturze" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.