25 października 2013 na ekrany kin wejdzie film „Mój Biegun" opowiadający o niepełnosprawnym Janie Meli, najmłodszym w historii zdobywcy dwóch biegunów razem z polarnikiem Markiem Kamińskim.

 

Film przedstawia historię Jana Meli (granego przez Macieja Musiała), który walcząc o powrót do normalnego życia (stracił niektóre kończyny w wyniku i porażenia prądem w stacji transformatorowej), odnajduje w sobie siłę charakteru, a także o trudnych relacjach ojca z synem.

 

W jednej ze scen pokazano szczyt konfliktu, gdzie tata Jana (grany przez Bartłomieja Topę) zostaje przez rodzinę wyrzucony z domu. Jednak po pewnym czasie wszyscy zdają sobie sprawę, że bez ojca Janowi będzie ciężko pomóc choćby przy rehabilitacji, bo mama nie za bardzo sobie radzi (mamę Jana gra Magdalena Walach). Ten konflikt był również silną motywacją dla Jana do podjęcia decyzji o zdobyciu dwóch biegunów ziemskich.

 

W 2004 roku Jan Mela wspólnie z polarnikiem Markiem Kamińskim zdobywają oba bieguny Ziemi – najpierw Północny, a potem Południowy. Ten wyczyn uczynił Melę najmłodszym człowiekiem i jedynym niepełnosprawnym na świecie, który dokonał tego wyczynu. Jan Mela jest róznież założycielem fundacji „Poza Horyzonty".

 

Film jest dziełem początkującego reżysera Marcina Głowackiego i będzie miał premierę 25 października. Obraz promuje hasło: „Mój biegun" – Walka. Nadzieja. Miłość.

 

„Mój biegun” – Walka. Nadzieja. Miłość.
FOT. „Mój biegun. Prawdziwa historia Jaśka Meli", mat. prasowe ITI Cinema