chłopiec na wzóku i chłopiec siedzący na beczce

Pozarządowa organizacja Runway of Dreams z New Jersey i amerykański projektant Tommy Hilfiger wspólnie zaprojektowali ubrania w całości dedykowane dzieciom niepełnosprawnym. To pierwsza taka linia ubrań, która została zaprezentowana we wtorek 23 lutego 2016 roku.

 

Mindy Scheier – mama chłopca cierpiącego na dystrofię mięśniową i założycielka organizacji Runway of Dreams - doskonale wie jak trudno jest kupić ubrania dla niepełnosprawnych dzieci. W przypadku pani Scheier nie było jednak większego problemu, bo jako zawodowa krawcowa sama przerabiała ubrania dla swojego 11 letniego dziecka, które chciało chodzić do szkoły w wygodnych i modnych jeansach.

 

Z czasem domorosłe przeróbki ubrań pani Scheier zmieniła w biznes, ale ponieważ zapotrzebowanie na dostosowane ubranka było ogromne, postanowiła poszukać pomocy w branży modowej [*]. Zainteresowanie wyraził modowy potentat Hilfiger.

 

Hilfiger i Mindy Scheier stworzyli kolekcję ubrań składającą się z 22 elementów dla dziewczynek i chłopców, gdzie np. suwaki i guziki zastąpiono magnetycznymi zapięciami po bokach spodni i rękawów.

 

Linia ubrań przeznaczona jest dla chłopców w rozmiarze od 4 do 20, a dziewczynek od 4 do 18. Ceny ubrań mieszczą się w przedziale od 18,5 dolarów amerykańskich za T-Shirt do 42,5 dolarów amerykańskich za spodnie dla dziewczynek z magnetycznymi zapięciami na nogawkach i wokół pasa.

 

Runway of Dreams collection można kupić za pośrednictwem strony tommy.com (dostawy również do Polski), choć znalezienie oferty na podanej stronie do najprostszych rzeczy nie należy. W przyszłości planowane są kolejne odsłony kolekcji.

 

Czy ubrania są dostosowane, to duży znak zapytania – dziecko pani Scheier co prawda cierpi na dystrofię mięśniową, ale jeszcze chodzi. Ubranie kogoś kto może stać, a ubranie osoby siedzącej to zupełnie inna bajka.

 

Nie wszyscy wyrażają aprobatę dla nowej linii ubranek. Pojawiają się opinie, że ceny są za duże, że dostosowane ubrania nie będą jednak pasować na każdego, a w dodatku magnetyczne zapięcia nie mogą być używane, jeśli ktoś korzysta z jakiś urządzeń medycznych.

 

[*] z corocznego raportu statystycznego za 2015 rok wynika, że w USA 5,4 proc. dzieci w wieku od 5 do 17 lat ma jakąś niepełnosprawność.