Właśnie rozpoczęła się premiera filmu pt. „Marzenie”, pokazującego życie niewidomych aktorów z krakowskiego Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (ITAN). Reżyserem pełnometrażowego filmu jest znany krakowski aktor Artur Dziurman (widzom kojarzy się jako mąż rehabilitantki Bogny z serialu Klan), który z niewidomy aktorami stworzył już sporą liczbę sztuk teatralnych.

 

Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego jest wyjątkowym teatrem w Polsce. Działa od 15 lat, jego skład stanowi 25 aktorów niedowidzących lub niewidzących w różnym wieku, do tej pory wystawił 1300 spektakli. Ale w Polsce to nic nie znaczy. Teatr nie ma już własnej stałej siedziby, a wszelkie próby i przygotowywanie nowych spektakli odbywają się w parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach, dzięki życzliwości tamtejszego proboszcza. To dość zaskakujące, bo takie przedsięwzięcia jak teatr tworzony przez osoby niewidome jest wspierany przez państwo. Wszędzie ... tylko nie u nas.

 

Mimo prób znalezienia stałego miejsca dla teatru, do tej pory się to nie udało. Nie przeszkodziło to jednak na stworzenie pełnometrażowego filmu (zdjęcia rozpoczęły się we wrześniu 2015 roku) z wieloma znanymi aktorami i aktorkami jak choćby Anną Korcz, Jarosławem Boberkiem, Dariuszem Gnatowskim czy Krzysztofem Globiszem. Choć ten ostatni w filmie nic nie mówi (pan Globisz miał poważny wylew i w walce z chorobą pomaga mu pani Anna Dymna), to jego postać często pojawia się w filmie.

 

Film „Marzenie” jest swego rodzaju dziełem autobiograficznym, opowiadającym o działalności samego teatru ITAN, o życiu i marzeniach aktorów, również o ich prywatnych sprawach i tragicznych sytuacjach, walce z niepełnosprawnością. Największym marzeniem niewidomych aktorów jest nic innego, jak zdobycie stałej sceny dla swojego teatru. Akcja filmu dzieje się w Krakowie i województwie małopolskim. Choć były plany kręcenia w innych miejscach, tam gdzie ITAN wystawiał spektakle, zabrakło na to środków finansowych (sponsorami filmu są m.in. Fundacja im. S. Batorego czy grant z Ministerstwa Kultury i z Instytutu Sztuk Audiowizualnych, ale to i tak mało).

 

Nakręcenie pełnometrażowego filmu przy bardzo ograniczonym budżecie to prawdziwe wyzwanie dla aktorów i całej ekipy. Również dla samego pana Artura Dziurmana, bo film „Marzenie” to jego debiut jako reżysera.

 

Obecnie film jest pokazywany w różnych ośrodkach kultury, ale trwają poszukiwania dystrybutora, który wprowadziłby film do kin. Oby udało się go szybko znaleźć, bo film jest z pewnością tego wart.

 

Audiodeskrypcja zdjęć z planu i fotosów filmu "Marzenie"

 

Każdy zainteresowany filmem i działalnością samego teatru ITAN powinien odwiedzić również stronę internetową teatru http://teatritan.pl