The Fundamentals of Caring to komediodramat oparty o fikcyjną historię z książki autorstwa Jonathana Evisona pt. The Revised Fundamentals of Caregiving. Film jest bardzo podobny do francuskiej komedii Nietykalni z 2011 roku, ale historia i przesłanie są zupełnie inne. Łączy je tylko jedno – niezwykła relacja na linii opiekun - podopieczny.

 

18 letni Trevor cierpiący na zanik mięśni Duchena ma dość specyficzne poczucie humoru przez co wielu jego opiekunów rezygnowało z opieki nad nim. Mama Trevora – dyrektor banku – została przeniesiona z Wielkiej Brytanii do USA i postanowiła wynająć nowego doświadczonego opiekuna, który byłby wstanie znieść fanaberie syna.

 

Nowym opiekunem Trevora zostaje Ben bezrobotny były pisarz, który nie odniósł większego sukcesu na polu literackim, a na dodatek sam przeżył osobistą tragedię (źle zaparkował auto, przez co zginął jego syn).

 

na zdjęciu Selena Gomez pochyla się nad chłopakiem na wózku

 

Największe marzenie chorego na zanik mięśni?. Wysikać się na stojąco

 

Ben ukończył kurs opiekuna i pech chciał, że jego pierwszym podopiecznym został Trevor. Już na samym początku filmu widz odkrywa, że tu nie ma żadnego tematu tabu, a wszystko jest ubrane w dosłowne słowa. Nikt nie powinien zdziwić się jak usłyszy w filmie stwierdzenia „jak podetrzesz mi tyłek” lub "dupopodcieracz".

 

Życie Trevora to nie tylko choroba, ale również to jaki ma ona wpływ na jego codzienne funkcjonowanie. Chłopak siedzi całymi dniami przed telewizorem, nie uczy się i nie pracuje, ale ma marzenia. Jedno z nich jest odwiedzić największą dziurę w USA, a drugie to wysikać się na stojąco. Ben postanawia spełnić marzenia chłopaka i zmienić jego nudny harmonogram dnia, choć Ben podczas kursu na opiekuna dowiedział się, że podstawą opieki jest jej sprawowanie bez przesadnego zaangażowania. To po prostu praca, której wytyczne realizuje się w pięciu punktach tj. ALOHA:

 

A – ask (zapytaj)
L – listen (wysłuchaj)
O – observe (obserwuj)
H – help (pomóż)
A – ask again (zapytaj ponownie).

 

Mama Trevora z początku nie chce zgodzić się na wspólną podróż syna i jego opiekuna, ale w końcu zdaje sobie sprawę, że Trevor nie ma i tak nic do stracenia, a taki wyjazd może być przygodą jego życia.

 

Podczas wspólnej podróży Ben i Trevor spotykają autostopowiczkę, w rolę której wcieliła się Selena Gomez (tak, tak, ta od Justina Bibera). Po drodze zabierają jeszcze ciężarną kobietę i tym samym ich samochód staje się „taksówką Ameryki”. Jedynym smutnym wątkiem tej podróży jest moment kiedy Trevor odwiedza swojego ojca, dobrze prosperującego dilera samochodowego.

 

The Fundamentals of Caring można przyrównać do francuskiej komedii Nietykalni z 2011 roku, gdzie między opiekunem a podopiecznym zawiązuje się specyficzna przyjaźń, a główni bohaterzy filmu nie szczędzą wulgarnych słów (również słodka i spokojna Selena Gomez w filmie staje się jakby zupełnie inną osobą z niezbyt wyrafinowanym słownictwem).

 

Ten film po prostu trzeba obejrzeć zważywszy, że jest on łatwo dostępny w Polsce. Swoją premierę miał 24 czerwca 2016 na platformie Netflix.