Na zdjęciu chłopak na wózku, JJ z serialu Speechless; fot.Tony Rivetti/ABC - American Broadcasting Companies

Nowy serial amerykańskiej stacji ABC to zupełnie nowe podejście do sitcomów. „ Speechless” bo o nim mowa, to opowieść o rodzinie DiMe, a zwłaszcza pani Mayi, matki trójki dzieci, która zrobi wszystko, aby jej dzieci wiodły szczęśliwe życie. W roli głównej występuje J.J. (Micah Fowler), 16 letni chłopak cierpiący na mózgowe porażenie dziecięce, który w dodatku nie mówi (do komunikacji używa laserowego wskaźnika).

 

Do tej pory w amerykańskich sitcomach nie zdarzyło się tak, aby główną rolę grała osoba niepełnosprawna ruchowo. Jednym wyjątkiem był Corky Thatcher z serialu Dzień za dniem, ale w tym przypadku mówimy o lekkiej niepełnosprawności intelektualnej. W serialu „Speechless” mamy za to pełnoprawną osobę poruszającą się na wózku.

 

W serialu „Speechless” zostają poruszane codzienne aspekty życia osoby na wózku. Maya, matka chłopaka stara się ułatwić mu życie poprzez walkę z barierami tymi realnymi, ale i wymyślanymi przez siebie. Czasami robi to tak, jakby niepełnosprawny syn był jej jedynym dzieckiem zapominając, że ma jeszcze dwoje innych oraz męża, który zresztą nie za bardzo stara się sprzeciwiać żonie i akceptuje większość jej pomysłów.

 

„Speechless” to dość ryzykowny projekt, ale jednocześnie świeże spojrzenie na problem niepełnosprawnych. Poprzez liczne zabawne sytuacje zwraca się na uwagę społeczeństwa na jak najbardziej realne problemy osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Serial nie jest może tak zabawny jak widz tego by oczekiwał po sitcomie, ale całość ma duży potencjał.

 

Pierwszy premierowy odcinek został wyemitowany 21 września 2016 roku. W odcinku polotażowym rodzina państwa DiMe postanawia przeprowadzić się do zamożniejszej części miasta, gdzie w szkole niepełnosprawnemu J.J. ma być zapewniona indywidualna pomoc. Choć państwo DiMe nie są zamożni (przynajmniej wedle amerykańskich standardów) to znajdują stary dom do remontu. Mama JJ-a sądzi ponadto, że nowy adres (tj. lepsza dzielnica) pomoże jej niepełnoprawnemu synowi w wielu innych kwestiach życia codziennego.

 

Wielu krytyków filmowych wskazuje, że „Speechless” to swego rodzaju przełom w historii telewizji, właśnie za sprawą tego, iż pierwszoplanowa rolę gra osoba niepełnosprawna. Fundacja Ruderman przeanalizowała seriale telewizyjne i okazało się, że 95 proc. ról gdzie występowała jakakolwiek niepełnosprawność, była grana przez zdrowych aktorów. Z kolei fundacja Annenberg podała, że na 800 filmów ajkie przeanalizowała, tylko 3 proc. postaci miało jakąś niepełnosprawność. Jest to o tyle zaskakujące, że ok. 56 milionów Amerykanów ma jakąś niepełnosprawność i tej tematyki prawie w ogóle się nie porusza.

 

Oficjalny zwiastun Speechless