Czym jest dla nich wolność? Czemu tak bardzo boją się wyobcowania? Dlaczego samodzielność jest dla nich czymś na wagę złota? Mieszkańcy warszawskich ŚDS-ów już 19 grudnia zabiorą głos. Filmy autorstwa osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób z doświadczeniem chorób psychicznych będzie można zobaczyć w Kinie Elektronik podczas finału projektu „Dom od środka”. Wstęp wolny.


Pracownia Filmowa „Cotopaxi” nie zwalnia tempa. Tuż po premierze filmów zrealizowanych przez warszawskich seniorów w ramach projektu „Późne debiuty”, już niebawem, 19 grudnia w Kinie Elektronik zaprezentowanych zostanie 8 etiud autorstwa podopiecznych stołecznych Środowiskowych Domów Samopomocy. Mowa tu o finale projektu „Dom od środka”.


Ideą „Domu od środka” jest (podobnie, jak innych projektów „Cotopaxi”) włączanie grup marginalizowanych i wzmacnianie ich głosu. W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób psychicznych – w tym roku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu, Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” na Ochocie, Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Targówku” oraz nieformalnej grupy Wolni Razem. Łącznie w tegorocznej, 4 edycji przedsięwzięcia wzięło udział 87 uczestników.


- Pracujemy z filmem, bo film dobrze sprawdza się w działaniach społecznych, jest bezpiecznym "wytrychem" do otwierania się i rozwoju – zdradza Ada Gąska, koordynatorka projektów z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”.


Przez kilka ostatnich miesięcy uczestnicy projektu szkolili się pod okiem doświadczonych trenerów i wolontariuszy. Dzięki nim poznali sprzęt filmowy, podstawy pracy na planie oraz proces tworzenia filmu, a następnie - w kilkuosobowych grupach - realizowali swoje własne pomysły. Organizatorzy projektu posługują się techniką wideo uczestniczącego (PV), w której rola profesjonalistów ogranicza się jedynie do pomocy – wszystkie treści pochodzą bezpośrednio od uczestników.

 

- Praca z filmem, kamerą czy nauka obsługi sprzętu wpływa na osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby chorujące psychicznie bardzo różnie, niektóre osoby biorące udział w projekcie są z nami w fazie warsztatów, a odchodzą przy realizacji samego filmu, czasem jest na odwrót - zawsze zostawiamy w tym dowolność. Staramy się działać powoli, dużo rozmawiać i być ze sobą także poza samym nagrywaniem. Być może wbrew stereotypom – sporo część osób z niepełnosprawnością intelektualną świetnie radzi sobie ze sprzętem i uczy się go dużo szybciej niż "zwykłe" grupy, z którymi pracujemy – dodaje Gąska.


Widzowie Elektronika będą mieli okazję zobaczyć filmy podejmujące tematykę bardzo zróżnicowaną. Niekiedy ważką, dotyczącą wiary, duchowości czy wolności, innym razem znacznie mniej zobowiązującą – na przykład związaną z zabawą w odtwarzanie teleturniejów telewizyjnych. Nie zabraknie też obrazów stricte dokumentalnych – poświęconych tematyce codzienności mieszkańców ŚDS-ów, m.in. o radzeniu sobie z wyobcowaniem, o doświadczaniu choroby psychicznej czy o samodzielności. - Co mnie najbardziej motywuje do pracy? Zdecydowanie uczestnicy. Uwielbiam pracę z osobami z niepełnosprawnością intelektualną – niewiele jest środowisk bardziej szczerych, otwartych i – jakkolwiek to rozumiemy – normalnych – podsumowuje Ada Gąska.

 

DOM OD ŚRODKA 4
19 grudnia (wtorek), g. 16:30
Kino Elektronik, ul. Generała Zajączka 7
Wstęp wolny
www.facebook.com/events/1499213210163743/

 

Projekt „Dom od środka” został zainicjowany w 2014 roku. Pierwsza edycja cyklu „Dom od środka” otrzymała nagrodę jako najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej (Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej) prowadzony w Warszawie w 2014 r. oraz była nominowana do nagrody S3KTOR (organizator m.st. Warszawa) jako jeden z najlepszych projektów realizowanych w danym roku przez organizacje pozarządowe. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.