Problem niepełnosprawności postrzegany jest często głównie przez pryzmat medyczny. Nie myślimy o ludziach niepełnosprawnych w kategorii „pracowników”, których ambicje są takie same jak osób pełnosprawnych. Warto zmienić sposób postrzegania tego tematu, dlatego filmy konkursowe mają być poświęcone pracującym osobom niepełnosprawnym.

 

Celem konkursu [Nie]pełnosprawność jest uwrażliwienie społeczeństwa na obecność osób z niepełnosprawnościami w miejscach pracy. Organizatorzy pragną uświadomić uczestnikom i potencjalnym widzom, że osoby niepełnosprawne nie powinny być sprowadzane jedynie do roli pacjentów walczących z tragedią. Brak rzetelnej wiedzy na ten temat wśród społeczeństwa prowadzi do stereotypizacji osób niepełnosprawnych i ich alienacji. Głównym zadaniem, jakie stoi przed uczestnikami konkursu, jest dążenie do przełamania tych barier.

 

Ile jest w Polsce osób niepełnosprawnych?
Czym właściwie jest niepełnosprawność?
Jak się żyje i jak pracuje z niepełnosprawnością?

 

Większość Polaków i Polek nie ma pojęcia jak na co dzień funkcjonują osoby niepełnosprawne, a w dodatku boi się zapytać. Temat niepełnosprawności jest nadal postrzegany głównie poprzez pryzmat medyczny. O osobach niepełnosprawnych myśli się głównie jako o pacjentach, bądź o ludziach, których życie ma wymiar jednowymiarowy sprowadzający się do walki z tragedią.

 

Brak kontaktu prowadzi do stereotypizacji, strachu i trudności w nawiązywaniu relacji, a to wszystko sprawia tylko, że zamiast burzyć bariery, stawiamy ich jeszcze więcej i jeszcze wyżej.

 

Wraz z organizacją Humanity in Action Polska zdecydowaliśmy się znaleźć jakiś sposób na to, żeby posłuchać osób niepełnosprawnych i z niepełnosprawnością, dowiedzieć się więcej na temat ich historii i sposobów na życie.

 

Co?
Konwencja: dokument.
Format: krótki metraż, max. 15 min.

 

Dla kogo?
Konkurs kierowany jest do wszystkich, niezależnie od wieku czy filmowych umiejętności.

 

Jak i kiedy?
Filmy można zgłaszać przez platformę www.filmfreeway.com od 16 marca do 16 kwietnia 2018 r.

 

Co oceniamy?
Ujęcie tematu, szerokość podejścia do problemu, pokazanie wpływu pracy osób niepełnosprawnych na nas i nasze środowisko.

Pierwsze trzy miejsca otrzymają nagrody rzeczowe o łącznej wartości 4000 zł.

 

Zwycięzcę wyłoni jury w składzie 5-osobowym.
Ogłoszenie wyników konkursu: 14 maja 2018 r.

 

Masz pytanie? Pisz!
tu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
lub tu: https://web.facebook.com/dokumentujemy/

 

Partnerzy: Humanity in Action Polska
oraz: Fundacja Audiodeskrypcja, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Leżę i Pracuję, L'Arche Polska, Integracja, Fundacja Aktywizacja oraz Polski HR - A-Trybut!

Sponsorzy: ASTOR sp. z o.o. oraz TWW Nieruchomości Sp. z o.o. s.k.