Barbie mat prasowe

Jak podaje serwis onet.pl od lutego 2020 roku w Polsce będą dostępne lalki Barbie z linii Fashionistas, które to lalki mają np. protezę nogi, są na wózku inwalidzkim, bez włosów i z bielactwem. Firma Mattel wierzy, że pomoże to wprowadzić zmiany w kulturowo utrwalonej definicji piękna.


Do tej pory seria Fashionistas liczy 170 różnych modeli lalek. Tym razem producent firma Mattel postawiła na lalki z widocznymi niepełnosprawnościami i chorobami. Wózek inwalidzki, proteza nogi, głowa bez włosów i plamy na skórze mają symbolizować wielowymiarowość piękna, promować inność i pokazywać, że choroba nie wyklucza.

 

Przy tworzeniu lalek firma współpracowała z lekarzami, aby jak najwierniej odtworzyć daną niepełnosprawność. W ten sposób firma chciała, aby dzieci, które straciły włosy lub nie mogą chodzić o własnych nogach, potrafiły w nowych lalkach odnaleźć część siebie. Za każdą lalką stał konkretny przypadek dziecka.

 

W 2020 roku firma "odzwierciedlając wielowymiarowe piękno" wprowadza kolejne lalki z serii Barbie Fashionistas:

 

- Lalka bez włosów. Jeżeli dziewczynka z jakiegokolwiek powodu straciła włosy, w linii znajdzie lalkę, która ją odzwierciedla.
- Lalka z ciemniejszą karnacją, posługująca się złotą protezą kończyny.
Przypomnijmy, "w 2019 r. Barbie wprowadziła lalki odzwierciedlające trwałą niepełnosprawność, w tym lalkę z protezą kończyny. Jest to efekt współpracy z mającą wówczas 12 lat Jordan Reeves, której misją jest tworzenie kreatywnych rozwiązań, dzięki którym niepełnosprawne dzieci będą mogły bawić się zabawkami, z którymi mogą się utożsamiać. W tym roku marka rozszerzyła ofertę o drugą lalkę posługującą się protezą kończyny, z ciemniejszą karnacją.

- Lalka Barbie z bielactwem. Projektując tę lalkę projektantka współpracowała z dermatologiem, aby jak najdokładniej odzwierciedlić bielactwo. Prototyp lalki zadebiutował w zeszłym roku na profilu Barbie na Instagramie, a post na ten temat otrzymał najwięcej „polubień” w historii konta.
- Ken z długimi włosami.


Firma Mattel podała, że w 2019 roku ponad połowa sprzedanych na świecie lalek pochodziła z serii Barbie Fashionistas. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli znalazła się Barbie na wózku inwalidzkim.


Pierwsza lalka Barbie na wózku inwalidzkim, była swego rodzaju rewolucją, nie wyszła za dobrze firmie, bo okazało się, że wózek inwalidzki nie mieści się do domków, której "żyje i mieszka" Barbie.

 

// Mattel wprowadza nowe lalki Barbie. Udowadnia, że choroba nie wyklucza, onet.pl z 28 stycznia 2020