Niepełnosprawnym dzieciom, podopiecznym Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko", grozi przerwanie terapii, bo PFRON odrzucił ich wnioski o dofinansowanie.


Jak pisze „Rzeczpospolita, która jako pierwsza opisała ten problem, wniosek ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o dofinansowanie rehabilitacji chorych dzieci został razem z 253 innymi odrzucony. Przepadł także wniosek współpracującej z nim fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko. Decyzję podjęto w Warszawie.

 

Według „Rzeczpospolitej", PFRON zmienił program "Partner III", w którym brała udział organizacja, przez co - aby otrzymać dofinansowanie - musiała przystąpić do konkursu, w którym jej wniosek przepadł. Fundacja miała do 2013 r. otrzymać blisko 13 mln zł z PFRON, ale chyba tych pieniędzy nie dostanie.


Rzecznik PFRON Marta Lempart zapewnia, że jest szansa, by fundacja uzyskała jednak dotację w ramach drugiego konkursu ofert. Jednak duchowny mówi, że to nie rozwiązuje problemu, ponieważ w konkursie fundacja może dostać maksymalnie 800 tys. zł, a to jest mniej niż połowa środków potrzebnych na utrzymanie świetlic terapeutycznych prowadzonych przez organizację.


Gdyby jednak fundacja księdza nie dostała dofinansowania, grozi to zamknięciem świetlic, w których rehabilitację przechodzi 155 dzieci: autystycznych, z porażeniem mózgowym, zespołem Downa.


Rzecznik PFRON, na specjalnej konferencji wyjaśniała powody odrzucenia wniosku – „fundacja nie dostała dotacji tylko dlatego, że przygotowała zły wniosek. Był zbyt ogólny, a PFRON zaniepokoiło też to, że blisko 70 proc. dotacji ma pójść na wynagrodzenia. Ks. Isakowicz-Zaleski wyjaśnia, że na pozostałe wydatki fundacja pozyskuje pieniądze z innych źródeł." – pisze „Rzeczpospolita".


„Przeciwko pozbawieniu fundacji pieniędzy protestują liczne środowiska, m.in. politycy. „Dla ludzi kierujących się sercem taka decyzja jest niedopuszczalna" – czytamy w liście podpisanym m.in. przez Jana i Nelli Rokitów oraz prezesa IPN Janusza Kurtykę." – informuje „Rzeczpospolita"


„Do "akcji" przystąpili też rodzice podopiecznych fundacji. - Tyle lat nasze dzieci były rehabilitowane, osiągnęły bardzo dużo, i co teraz? Mają znów siedzieć w domu? - napisali do posłów i senatorów z prośbą o interwencję." – pisze portal tvn24.pl


Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jak mówi ks. Isakowicz-Zaleski „Świetlice są prowadzone od ośmiu lat. Cztery lata temu dostaliśmy nawet nagrodę od prezesa PFRON za wzorowe prowadzenie świetlic. Wnioski co roku są pisane na tych samych zasadach - przez osiem lat uważano świetlice za dobre, a dziewiątego roku oceniono je negatywnie" – pisze Onet.pl

 

 


LIST OTWARTY WS. Fundacji

http://blog.rp.pl/listotwarty/2009/03/27/w-obronie-fundacji-brata-alberta/


 

Źródło:


(a) Cezary Gmyz, PFRON: to fundacja zawiniła, Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/10,283107.html


(b) Radio RMF FM, http://www.rmf.fm/fakty/?id=153527


(c) TVN24.pl, Dymna i Isakowicz-Zaleski bez dotacji


(d) Onet.pl, PFRON: wszystkie wnioski oceniamy pod względem merytorycznymNajlepsze zestawienie zrobiła stacja TVN w programie „Fakty” z dnia 26 czy 27 marca 2009. Pokazała ile PFRON przeznacza na wydawanie różnych magazynów o tematyce  „niepełnosprawnych”. Dla mnie osobiście  był to swego rodzaju SZOK, że tyle pieniędzy idzie na tak błahe sprawy. Liczb już nie pamiętam, ale sprawdziłem sobie, ile w 2009 roku PFRON na nie przeznaczył.


I tak, np. wysokość udzielonych dofinansowań na realizację w 2009 r. zadań zlecanych w ramach pierwszego konkursu o naborze wniosków


Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji dostanie m.in. na Magazyn „Integracja” 1 144 069,89 (czyli ponad 1,1 mln zł), a na portal 555 804,79 (czyli ponad 500 tys. zł) – matko, pół banki na prowadzenie portalu – WOW!!!.


70. ZZB/000004/BF/2008, STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ INTEGRACJI, PORTAL INFORMACYJNY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH WWW.NIEPELNOSPRAWNI.PL - 555 804,79


185. ZZB/000004/BF/2008, STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ INTEGRACJI, "MAGAZYN "INTEGRACJA" I DODATKI TEMATYCZNE", 1 144 069,89 (czyli ponad 1,1 mln zł)


Więcej informacji o innych dofinansowaniach różnych organizacji znajdziesz pod adresem:


Tu pobierz sobie plik Excel – ok. 200 kb
http://www.pfron.org.pl/download.php?s=1&id=408

 

Z drugiej strony, rozumiem PFRON. 70% dofinansowania miało pójść na wynagrodzenia. Otóż przypominam, że stowarzyszenia i fundacje to organizacje non-profit, co według mnie oznacza, że „pracują” tam ludzie dobrej woli i/lub wolontariusze, czyli ZA DARMO. Owszem, można coś tam zapłacić takim ludziom, np. za bilety na dojazd, za buty, za posiłki i picie itd. No ale bez przesady, aby 70% dotacji brać w formie pensji.


Jak zwykle w takich sporach traci najsłabsza strona, czyli niepełnosprawni.