Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna budżet Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w 2019 roku ma być wyższy o 500 mln zł niż w roku obecnym. Spora część tych środków zostanie jednak przeznaczona na dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z orzeczeniami.

 

Z projektu ustawy budżetowej wynika, że budżet PFRON na 2019 rok ma wynieść 5,53 mld zł. Jak co roku PFRON najwięcej środków przeznaczy właśnie na wypłatę dopłat do pensji. O ile w tym roku zarezerwowanych jest na ten cel 3,15 mld zł, to w 2019 r. będzie to 3,32 mld zł.

 

Wzrost wydatków związany jest z tym, że rośnie liczba niepełnosprawnych pracowników, do których wynagrodzeń dopłaca PFRON – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


Zostaje 330 mln zł
Z 500 mln zł jakie PFRON będzie miał do dyspozycji, tylko ok. 170 mln zł zostanie przeznaczona na dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z orzeczeniami. Reszta środków może zatem być przeznaczona na realizację palących potrzeb osób niepełnosprawnych. Kiedy zawieszono dofinansowania do zakupów wózka o napędzie elektrycznym i czy innych programów w ramach programu Aktywny Samorząd, PFRON tłumaczył to tym, że nie ma to środków. Teraz ten argument nie ma racji bytu i być może dlatego Fundusz chce przywrócić zawieszone dofinansowania w wielu aspektach. Nie ma jednak co liczyć na tzw. program samochodowy, który okazał się jednym wielkim przekrętem i patologią – w sporej liczbie przypadków korzystali z niego ci, co akurat nie potrzebowali pomocy.