Niezwykle pomocne dla osób niewidomych urządzenie o nazwie Nawigator, może zniknąć z rynku, bo Państwowy Fundusz Osób Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przestał dofinansowywać jego zakup, ze względu na... brak funduszy. To dziwne, bo pieniądze na absurdalne projekty Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji (KRS 0000102130)  jednak się znalazły. W każdym razie, decyzja PFRON to dla niewidomych dramat i ograniczenie ich możliwości w miarę swobodnego poruszania się po całym kraju.

Nawigator 4s jest polskim wynalazkiem i podobne urządzenie, ale o gorszych parametrach oferują tylko Kanadyjczycy. Urządzenie jest sprzężone z systemem GPS, co oznacza, że osoba niewidoma dostaje informacje o swoim położeniu z dokładnością do kilku metrów i może dotrzeć do wybranej lokalizacji na terytorium całej Polski.

 

„Korzystając z pomocy Nawigatora 4S możemy z łatwością odnaleźć skrzyżowania ulic, przystanki środków komunikacji, miejsca w których powinniśmy skręcić aby dojść do określonego celu, sklepy w których robimy zakupy oraz całe mnóstwo innych, wcześniej trudno dostępnych miejsc. Również jadąc pociągiem, autobusem czy tramwajem nie musimy martwić się, że przejedziemy docelowy przystanek. W odpowiednim momencie Nawigator poinformuje nas, kiedy mamy wysiadać.” – podaje dystrybutor Nawigatora.

 

Niestety, w tym roku PFRON zaprzestał udzielać dofinansowania do zakupu urządzenia, którego cena wynosi nieco ponad 3500 PLN (PFRON dawał 90 proc. dofinansowania). Jako powód zaprzestania wsparcia przy zakupie przedstawiciele Funduszu podają konieczność oszczędzania, co ma związek z mniejszymi wpływami do kasy instytucji oraz większymi dofinansowaniami do refundacji wynagrodzeń osób „niepełnosprawnych” ( czytaj np. takich zdrowych ochroniarzy z IMPEL’a czy ciężko pracującego fizycznie personelu sprzątającego). Absurdalne oszczędności wprowadzone przez PFRON już widać w statystykach sprzedaży. O ile w zeszłym roku takich urządzeń sprzedano 76 sztuk, to w tym roku jest to zaledwie 6 sztuk.

 

PFRON nie ma pieniędzy – to absurd i kpina z niepełnosprawnych

 

 

Jeśli przyjąć, że wszystkie sprzedane urządzenia w zeszłym roku (76 szt.) korzystało z 90 proc. dofinansowania z PFRON, a cena Nawigatora wynosiła 3500 PLN, to PFRON wydał ok. 240 tys. PLN.

 

Fundusz twierdzi, że nie ma pieniędzy na taką pomoc. To przecież nieprawda i mydlenie ludziom oczu. Dla przykładu można podać, że PFRON przyznał dotacje Stowarzyszeniu Przyjaciół INTEGRACJI w wysokości ok. 120 tys. PLN na tzw. IntegracjęInfo (taka pseudo agencja informacyjna),  47 tys. PLN na portal Zintegrowani.pl oraz cała masę innych bezsensownych projektów (np. portal niepełnosprawni.pl i magazyn INTEGRACJA).

 

Jak widać pieniądze są tylko PFRON szasta nimi na lewo i prawo finansując coś niejako podwójnie – po co Fundusz dał 120 tys. PLN na pisanie m.in. tekstów, skoro Stowarzyszenie Przyjaciół INTEGRACJI dostało już pieniądze na prowadzenie strony (a za darmo nie można napisał parę PR NEWS-ów czy nagrać jakiejś rozmowy, trzeba mieć na to ekstra dotację - tak, tak, działają na rzekomo na rzecz niepełnosprawnych, ale jak dotację z PFRON-u dostaną, kpina i nic więcej).

 

Należy dodać, że to drugi coś dla niewidomych jakiego dokonał PFRON. Wcześniej Fundusz zmniejszył dotację z 1,5 mln PLN do 650 tys. PLN na finansowanie 6 magazynów dla niewidomych. Powód ten sam: oszczędności i brak pieniędzy, choć pieniądze dla Stowarzyszenia Przyjaciół INTEGRACJI i ich absurdalne pomysły jednak się znalazły (czytaj PFRON zabiera dotacje niewidomym, a Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji nie ma z tym problemu, nie-pelnosprawni.pl).