Osoby na wózkach inwalidzkich większości zdrowych ludzi wydają się aseksualne. Tymczasem urazy nóg czy oczu nie powodują, że tracą oni libido i potrzebę bliskości. Niepełnosprawni również potrzebują seksu, czułości i stałych związków tylko, że im jest znacznie trudniej to osiągnąć. Bo w Polsce seks niepełnosprawnych jest tematem tabu. W naszym kraju żyje około 5,5 miliona niepełnosprawnych, czyli 14 procent mieszkańców[*].


Teoretycznie większość z nich jest w stanie prowadzić udane życie seksualne. W praktyce nierzadko skazani są na samotność. Z jednej strony to społeczeństwo odmawia niepełnosprawnym prawa do udanego życia seksualnego, a z drugiej sami niepełnosprawni borykają się z kompleksami. Myślą, że inni widzą tylko ich kalectwo.


Na jednym z forów crazy_syla mówi, jak trudno jej umówić się na zwykłą randkę: Moim problemem jest to że mając 30 lat nigdy nie miałam mężczyzny. Jest to niestety spowodowane moją nieśmiałością i tym że należę do osób niepełnosprawnych (utykam na lewą nogę). Miałam w swoim życiu kilka randek, które przykro wspominam, przykro jest jak pełnosprawni patrzą na kobietę pod kątem jej niepełnosprawności. Dodam, że jestem ładną i wykształconą kobietą. Czy taka osoba nie ma prawa do miłości i seksu?


Więcej, Seks niepełnosprawnych - temat tabu, wp.pl z 23 kwietnia 2012


[*] według GUS jest 3,5 mln niepełnosprawnych