Ciąża kobiet niepełnosprawnych to z założenia ciąża wysokiego ryzyka. Nie znaczy to jednak, że osoby z ograniczoną sprawnością powinny całkowicie zrezygnować z macierzyństwa. Oznacza jedynie, że powinny podjąć specjalne kroki, aby zapobiec możliwym powikłaniom.


Niepełnosprawność, a życie intymne


Czy prawo do prowadzenia udanego życia intymnego mają jedynie piękni, w pełni sprawni i zdrowi? Odpowiedź brzmi NIE.


Jako, że seksualnością jesteśmy obdarzeni od urodzenia aż do śmierci, także niepełnosprawność nie wyklucza kontaktów intymnych. Nieważne czy na wózku, czy z porażeniem mózgowym - każda osoba teoretycznie ma prawo cieszyć się swoją intymnością z partnerem. Teoretycznie, bo oczywiście wszystko zależy od wielu czynników. Nie da się ukryć, że niektóre konsekwencje niepełnosprawności (np. głęboka postać upośledzenia) znacząco ograniczają aktywność seksualną bądź wręcz ją uniemożliwiają. Często jednak jest tak, że to chore osoby same nie dają sobie przyzwolenia na cieszenie się z seksu.


Oczywiście w przypadku osób niepełnosprawnych wiele rzeczy trzeba bardzo dokładnie zaplanować - trudno bowiem liczyć na spontaniczność. Zmusza to jednak partnerów do bardziej refleksyjnego, dojrzałego i świadomego traktowania własnej seksualności. To prawda, pewne rzeczy są dla nich niedostępne, ale dla wielu nie ma żadnych logicznych barier.


Więcej, Niepełnosprawna ciężarna, onet.pl z 19 kwietnia 2012