Przełomowy poradnik dla osób zmagających się z niepełnosprawnością – od chronicznego zmęczenia i bólu pleców do urazu rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego, mukowiscydozy, porażenia mózgowego i wielu innych.


Książka oprócz konkretnych wskazówek dotyczących technik i pozycji seksualnych, zawiera porady dotyczące tego jak szukać partnerów seksualnych, jak rozmawiać o swoich potrzebach, obawach i niepełnosprawności. Znajdziecie tu również bogatą bibliografię, a także wykaz organizacji i stron internetowych poświęconych życiu seksualnemu osób zmagających się z niepełnosprawnością.

 

 „Czy można używać prezerwatywy z cewnikiem? Jak uprawiać seks na wózku inwalidzkim? Ten szczegółowy poradnik udziela odpowiedzi na pytania, jakie osobom w pełni sprawnym nigdy nie przyszłyby do głowy... Ogólne przesłanie przewodnika brzmi: nie ma jednego właściwego sposobu uprawiania miłości. Sami musicie odkryć czym jest dla was seks i zdać sobie sprawę z wielości i różnorodności doświadczeń seksualnych". - Library Journal.

 

„Należy rozpocząć od słów „Nareszcie?" A piszę to jako psycholog i jako osoba z niepełnosprawnością fizyczną, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Oto po raz pierwszy w Polsce ukazuje się książka na temat seksualności osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, odczuwających chroniczny ból i dotkniętych przewlekłymi chorobami.

 

Książka, która nie ma charakteru rozprawy naukowe), ale jest przystępnie napisanym, zaangażowanym poradnikiem (co rozumiem prze zaangażowanie - o tym dalej), pomagającym obudzić seksualność tych, którzy nie wierzą, ze mogą znaleźć seksualne spełnienie. Nie wierzą, ponieważ zgodnie z doić powszechnym stereotypem (niestety, nierzadko internalizowanym jako myślenie o sobie) są „aseksualni". „Aseksualni" - czyli jacy? Z jednej strony: niemający potrzeb i pragnień seksualnych. Z drugiej zaś po prostu często nieatrakcyjni seksualnie, więc z pewnością pozbawieni szans, by realizować się w seksualnych i miłosnych relacjach." – tak pisze w polskim wstępie do książki - Tomasz Garstka, psycholog.

 

 

Uniwersalny przewodnik po seksie dla tych, którzy żyją z niepełnosprawnością, chronicznym bólem i chorobą
Autor: Cory Silverberg, Fran Odette, Miriam Kaufman

Tytuł oryginalny: The Ultimate guide to sex and disability. For all of us who live with disabilities, chronic pain & illness
Przekład: Joanna Pidziowa
Wydawnictwo: Czarna Owca, Wydawnictwo (Jacek Santorski), Wydanie I, rok 2013, stron 188