love ON 416479 pixabay com

We Wrocławiu i w Warszawie odbyły się (niezależnie od siebie) konferencje na temat seksualności osób niepełnosprawnych, na których przełamywano bariery na wspomniany temat. Tematyka obu spotkań była bardzo obszerna zaczynając od spraw typowo medycznych, poprzez rodzicielstwo, a kończąc na konsekwencjach przygodnego seksu.

 

Pierwsza konferencja „Oblicza seksualności osób niepełnosprawnych. Od dzieciństwa do dorosłości” odbyła się (10-11 maja 2019) we Wrocławiu. To wydarzenie dwudniowe – konferencji towarzyszyły warsztaty, które wspólnie zorganizowali: Fundacja „Potrafię Pomóc” oraz prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor książek o seksualności osób z niepełnosprawnościami.

 

W czasie konferencji prelegenci odpowiedzieli, odnosząc się do konkretnych przykładów, na szereg trudnych pytań: jak o dojrzewaniu rozmawiać z osobą z autyzmem, z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością intelektualną? Jak pracować z osobami, które w wyniku choroby czy wypadku straciły czucie w dolnej części ciała? Czy osoba z chorobą genetyczną i niepełnosprawnością intelektualną może urodzić pełnosprawne dziecko? Jak pomóc osobie z niepełnosprawnością intelektualną być dobrym rodzicem? Była też mowa o osobach niepełnosprawnych LGBT. Zgromadzeni eksperci na partnerstwo, rodzicielstwo, dojrzewanie, dorosłość i seksualność osób z niepełnosprawnościami patrzyli z różnych perspektyw: medycznej, terapeutycznej, a także prawnej czy z punktu widzenia nauki kościoła.

 


A tak główną myśl konferencji podsumowuje prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor książek o seksualności osób niepełnosprawnych:

 


„Stoimy przed koniecznością zredefiniowania pojęcia niepełnosprawności i potrzeb osób niepełnosprawnych. Współczesne kryteria niewystarczająco dobrze opisują te potrzeby, a seksualność jest jedną z nich. Osoba niepełnosprawna jest seksualna w każdym wymiarze, co więcej może czerpać przyjemność i po swojemu definiować tę przyjemność, może doświadczać pozytywnej seksualności. Ma prawo do seksualności, do przeżywania przyjemności, ma prawo do wolności, do własnych wyborów i do rzetelnej, systemowej edukacji seksualnej. Musimy sobie zdać sprawę z tego, ze niepodejmowanie tematyki seksualności to nasz wyrzut sumienia”.

 


Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, dodaje:


„Konferencja i warsztaty odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia, co pokazuje, że Wrocław jest miastem bez barier i dobrym miejscem do krzewienia tej, bardzo ważnej, potrzebnej, a często marginalizowanej wiedzy. Ta pierwsza konferencja pokazała, że propagowaniu wiedzy na temat potrzeb seksualnych osób niepełnosprawnych jest niezbędna i stanowi solidne podwaliny pod przyszłe wydarzenia. Takie konferencje i warsztaty w rozbudowanej formule będziemy we Wrocławiu organizować w cyklicznie”.

Pełen program konferencji i warsztatów znaleźć można na http://potrafiepomoc.org.pl/konferencja-oson/ , a wideo – zapis konferencji znajduje się na facebookowym profilu Fundacji „Potrafię Pomóc” w zakładce „wideo”: https://www.facebook.com/pg/FundacjaPotrafiePomoc/videos/ 

 

Seksualność niepełnosprawnych to wciąż temat tabu

Druga konferencja „Seks ON  #wyłączamytabu i #włączamywiedzę” została zorganizowana przez fundację Avalon i miała miejsce w Warszawie 11-12 maja 2019. Wśród licznych prelegentów byli zarówno goście zagraniczni jak i polscy celebryci pani Monika Kuszyńska oraz modelka Anja Rubik.

 

Aż połowa osób niepełnosprawnych nie zamierza mieć potomstwa. Powodem jest głównie ich obawa o niepodołanie w roli rodziców. Jednocześnie osoby te chciałyby zdobywać doświadczenie i wiedzę o seksie, np. podczas specjalistycznych zajęć. Wnioski te pochodzą z ankiety zrealizowanej przez Fundację Avalon wśród osób niepełnosprawnych.

 

- Seksualność niepełnosprawnych jest wciąż tematem tabu. Według panującego przekonania, osoby te nie mają wręcz prawa do zbliżeń o charakterze erotycznym ani do rodzenia dzieci. Chcemy rozpocząć debatę, aby w przyszłości zmienić sposób myślenia, a przez to ułatwić osobom z niepełnosprawnością ruchową funkcjonowanie w obszarze dziś zupełnie niesłusznie zastrzeżonym dla osób zdrowych fizycznie – mówi Katarzyna Milczarek, koordynator rehabilitacji Avalon Active i pomysłodawca SEKS ON.

 

Wnioski z ankiet, a także opinie ze środowiska podopiecznych, skłoniły Fundację Avalon do podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia tematyki związanej z intymnym życiem osób z niepełnosprawnością ruchową do szerszego nurtu dyskusji publicznych.

 

O ile poruszany w przestrzeni publicznej sam temat życia intymnego budzić może niemałe emocje, to w powiązaniu z osobami niepełnosprawnymi stanowi zagadnienie, którego zwykle się unika i w ogóle nie wiadomo, jak o nim rozmawiać.

 

- Seks, zdrowie i higiena stref erogennych, zachodzenie w ciążę i wszystkie inne tematy nawiązujące do edukacji seksualnej, w tym tożsamość płciowa i orientacja psychoseksualna, seksualność – te pojęcia, tak samo jak wszystkich, dotyczyć powinny ludzi dotkniętych niepełnosprawnością ruchową. Z wielu jednak powodów napotykają one na bariery, które w każdym przypadku są po prostu niesprawiedliwe. Dobrze, że w końcu zdobywamy się na otwartą dyskusję na ten temat – mówi Anja Rubik, światowej sławy modelka i projektantka mody. Od lat zaangażowana jest w działania krzewiące wiedzę o różnych aspektach intymności i seksualności. W swojej książce pt. „#sexedpl Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”, rozmawia z psycholożką i doktor nauk humanistycznych, Alicją Długołęcką na ww. temat w sferze intymności i seksualności osób niepełnosprawnych. Teraz wsparła też aktywnie organizatorów konferencji.

 

Uczestnicy dzielili się własnymi doświadczeniami
Grażyna, Maciek oraz Kuba Mrozowscy: Grażyna, po wypadku motocyklowym, zmuszona została do poruszania się na wózku inwalidzkim, w wyniku uszkodzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jej mąż Maciek, w następstwie zderzenia z ciężarówką, doznał urazu kręgosłupa piersiowego. Każde zaczęło budować swój nowy świat: sport, szermierka, obozy Aktywnej Rehabilitacji, wędkarstwo. Poznali się w szkole, w Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Inwalidów w Konstancinie, w Studium Informatycznym. Para pobrała się po 2 latach i zdecydowała zostać rodzicami. Największe ich obawy dotyczyły tego, jak dziecko niepełnosprawnych będzie traktowane przez otoczenie, czy nie będzie cierpiało mając „takich” rodziców. Czuli jednak, że to wszystko zależy przede wszystkim od nich, od ich otwartości i relacji z ludźmi.


Ich syn Kuba ma 15 lat. Całkiem niedawno powiedział, że nie wyobraża sobie aby jego rodzice byli inni. Dla niego jego rodzina nie różni się niczym od rodzin jego kolegów. Niepełnosprawność schodzi na dalszy plan, gdzieś znika. Ważniejsze jest to, ile mogą dać sobie miłości, troski, czasu a nie to, że „nie powspinamy się razem po górach” – jak przyznają zgodnie - mogą robić mnóstwo innych rzeczy – rodzice na siedząco.

 

Karolina Cebula i Roch: Urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym i ponad dekadę swojego dzieciństwa spędziła głównie w szpitalach. Po zabiegach pozostały nieusuwalne blizny, zrosty i zwyrodnienia, a także ograniczenia ruchowe. Pasjonuje się szeroko pojętą estetyką, odkryła w sobie zainteresowanie dekoracją wnętrz i stara się rozwijać w tym kierunku. Roch, jako grafik i artystyczna dusza, pomaga mi odnaleźć się w mojej nowej pasji. Z Rochem poznali się na jednym z internetowych portali dla singli. W czerwcu tego roku minie druga rocznica ich związku. Para czeka teraz na dziecko, co – jak zgodnie przyznaje - jest procesem, który wymaga wielu trudnych decyzji i wyrzeczeń oraz odnalezienia się w nowej roli.

 

Więcej o wydarzeniu:

www.konferencja-sekson.pl 
https://twitter.com/FundacjaAvalon 
https://pl-pl.facebook.com/events/304850607101459/