sex on2

Jak pisze brytyjski dziennik „The Telegraph” opiekun, który zabiera swojego niepełnosprawnego podopiecznego do prostytutki nie popełnia przestępstwa zagrożonego karą więzienia. Gazeta określa, że orzeczenie sądu z 29 kwietnia 2021 roku jest przełomowe.

 

Według brytyjskiego prawa (Sexual Offences Act 2003) osoba nakłaniająca inną osobę, np. mającą zaburzenia psychiczne/intelektualne do odbycia czynności seksualnych może zostać skazana na maksymalnie 10 lat pozbawienia wolności. Co w przypadku opiekunów osób niepełnosprawnych intelektualnie, którzy odprowadzają swoich podopiecznych do prostytutki? Właśnie w takiej sprawie zapadł przełomowy wyrok.

 

Sprawa dotyczy 27 letniego mężczyzny ze zdiagnozowanym autyzmem i zespołem Klinefeltera (dodatkowy chromosom lub chromosomy X), nazwanym panem C. Opiekunowie zwrócili się do sądu - Court of Protection (jurysdykcja obejmuje Walię i Anglię, sąd odpowiada wyłącznie za sprawy dotyczące finansów oraz dóbr osobistych osób ubezwłasnowolnionych) – z hipotetycznym pytaniem, czy jeśli zaprowadziliby do prostytutki swojego podopiecznego pozbawionego możliwości decydowania o sobie, to czy popełniliby przestępstwo?

 

Sędzia orzekł, że jeśli doszłoby do takiej sytuacji, kiedy opiekun odprowadza swojego podopiecznego do prostytutki to nie popełnia przestępstwa. Co prawda Sexual Offences Act 2003 jest tak skonstruowane, aby chronić dorosłych niepełnosprawnych przed innymi, ale nie przed samym sobą. Skoro niepełnosprawny intelektualnie bez przymusu deklaruje chęć odbycia stosunku seksualnego to jest to wyartykułowana potrzeba, wyrażana przez niego samego. W ocenie sądu są jasne i przekonujące dowody na to, że pan C. ma zdolność do angażowania się w relacje seksualne i decydowania o kontakcie z prostytutką.

 

Należy podkreślić, że sąd nie oceniał legalności prostytucji, a jedynie odpowiedział na hipotetyczne pytanie.

 

Sędzia Sądu Najwyższego Justice Hayden, który jednocześnie jest wiceprezesem Court of Protection, powiedział że prawo kryminalizuje pracowników opieki, którzy powodują lub podżegają do współżycia seksualnego, ale samym niepełnosprawnie intelektualnie nie zabrania odbywania stosunków seksualnych.

 

// Gabriella Swerling , Disabled people can be taken to prostitutes by care workers, judge rules, telegraph.co.uk z 29 kwietnia 2021