To może HIT na miarę światową. W Ostrowie Wielkopolskim skonstruowano prawdopodobnie jedyne takie rozwiązanie na Świecie, które umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym obsługę komputera przy użyciu np. mimiki twarzy. 

Rozwiązanie o nazwie „system sensor 2011” umożliwia obsługę komputera przy użyciu mimiki twarzy, ust, ale również palca ręki czy nogi. Wszystko zależy od danej niesprawności chorego. Co więcej, dzięki polskiemu rozwiązaniu można korzystać nie tylko z komputera, ale również sprzętu RTV. Oprogramowanie jest tak elastyczne, że niepełnosprawny może dodawać nowe funkcje dzięki czemu wyśle SMS-a, opuści żaluzje lub wezwie pomoc (urządzenia zewnętrzne muszą być wyposażone w kontroler odbierający sygnał z systemu sensor 2011).

System testował już Zygmunt Garlik, którego choroba (stwardnienie zanikowe boczne) przykuła do łóżka. Nie jest wstanie nic koło siebie zrobić, więc samodzielna obsługa komputera odpada. Jedynie w miarę sprawnie porusza mięśniami twarzy. Dzięki „systemowi sensor 2011” pan Zygmunt korzysta z zasobów sieci Internet, w tym utrzymuje kontakt ze znajomymi za pośrednictwem portalu nk.pl. To był jego pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym od dłuższego czasu.

 

Jak mówi twórca „systemu sensor 2011” pan Roman Biadała (informatyk z Ostrowa Wielkopolskiego) jedna z koncepcji zakładała sterowanie przy pomocy powiek. Niestety, było wiele czynników, które utrudniały ten pomysł np. konieczność wyeliminowania przypadkowych mrugnięć powieki. Dopiero po wielu miesiącach prób udało się stworzyć prosty w obsłudze system, który może być sterowany praktycznie każdą częścią ciała.

Na razie projekt finansowany jest z prywatnych pieniędzy twórcy systemu, ale są już chętni do współpracy. Rozwiązanie, jeśli wejdzie do sprzedaży, na pewno okaże się rynkowym sukcesem. Cena też powinna być przystępna, bo system tworzą prawdziwi pasjonaci nie nastawieni na czerpanie zysków.

Na początek jednak, twórcy powinni jak najszybciej zgłosić rozwiązanie do urzędu patentowego.

 

 

Twórcy "systemu sensor 2011”

Roman Biadała – informatyk twórca systemu

Edward Tyburcy – doktor cybernetyki akustycznej

Kamil Adamczuk – twórca oprogramowania systemu sensor 2011 na platformę PC

Paweł Mielczarek – administrator strony

 

 

UWAGA! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) ogłaszanych na stronie
www.nie-pelnosprawni.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych jest całkowicie dozwolone i nie wymaga pisemnej zgody. Teksty powstały bez wyciągania publicznych pieniędzy i tym samym żerowania na niepełnosprawnych, chorych, ich rodzinach i przyjaciołach!