Dr inż. Bogdan Kuberacki opracował projekt małego, okrągłego auta elektrycznego dla osób na wózku inwalidzkim. SpinCar umożliwi niepełnosprawnym wygodne podróżowanie bez opuszczania wózka.

 

Podwozie pojazdu - jak wyjaśnia w rozmowie z PAP Kuberacki - będzie zupełnie inne niż w tradycyjnych samochodach: koła jezdne będą rozmieszczone na obwodzie okręgu co 90 stopni - jedno koło pośrodku z przodu i jedno pośrodku z tyłu (będą to koła kierowane) oraz dwa koła boczne, umieszczone w połowie długości samochodu.

 

Jak przekonuje Kuberacki, okrągłe nadwozie auta sprawi, że przy obracaniu, żadna jego część nie powinna o nic zawadzić. Dlatego niepełnosprawny użytkownik będzie mógł dowolnie wybrać kierunek, w którym rozłoży elektrycznie poruszaną rampę wjazdową, a po opuszczeniu po niej pojazdu i złożeniu rampy, będzie mógł obrócić SpinCar-a bagażnikiem w swoją stronę. "Rampę wjazdową można będzie opuścić np. wprost na chodnik, więc niepełnosprawni użytkownicy nie będą musieli korzystać z szerokich miejsc parkingowych. Wąski garaż też nie będzie przeszkodą nie do pokonania. Rampę da się rozłożyć w otwartych drzwiach garażu" - opisuje naukowiec.....

 

Szczegóły projektu, animacje oraz inne wersje pojazdu można zobaczyć są na stronie: http://www.spincar.pl

 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala