Studenci z Politechniki Rzeszowskiej - zespół Power of Vision -opracowali niedrogi system, który pozwoli osobom sparaliżowanym obsługę komputera bez konieczności używania myszki i klawiatury. Projekt nosi nazwę Face Controller – podała agencja PAP.

 

Członkami zespołu Power of Vision są: Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Daniel Pomianek, Tomasz Pleśniak, a Piotr Wrotny odpowiadał za projekt interfejsu. Mentorem drużyny jest Tomasz Kapuściński. Ich rozwiązanie pozwoli niepełnosprawnym korzystać w pełni z możliwości komputera.

 

Dzięki systemowi Face Controller opartemu na sensorze Kinect (ten sam co w konsolach do gier) można przesuwać kursor po ekranie za pomocą skinień głowy. Otwarcie ust działa z kolei jak kliknięcie myszką, a za pomocą głosu można wpisywać na wirtualnej klawiaturze poszczególne wyrazy czy zdania lub przeliterować daną sekwencję znaków.


Jak podkreślają młodzi projektanci dotychczas na polskim rynku dostępne były tylko bardzo drogie rozwiązania, z których korzystać mogły osoby sparaliżowane. Takie systemy nie zawsze jednak były dla użytkownika komfortowe - konieczne było np. przyklejenie na ciele specjalnych znaczników, które pomagały urządzeniom rozpoznawać ruchy użytkownika. W przeciwieństwie do tych rozwiązań system Face Controller ma być uniwersalny, bo każdy będzie go mógł dostosować do swojej niepełnosprawności.

 

System Face Controller zajał pierwsze miejsce w kategorii "Projekty Społeczne" w polskiej edycji Imagine Cup, konkursu technologicznego dla studentów, organizowany przez firmę Microsoft.


// na podstawie PAP