USA: bioniczna proteza rąk DEKA dopuszczona do sprzedaży

Amerykańska agencja DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) uruchomiła 8 lat temu program mający na celu zrewolucjonizowanie protetyki. I udało się.

 Z założenia projekt miał stworzyć elektromechaniczne protezy górnej kończyny, które mogłaby być kontrolowane w niemal naturalny sposób, dzięki czemu zwiększałaby ona niezależność i poprawiała ogólną jakość życia osób po amputacji. Obecnie po 90 miesiącach od rozpoczęcia projektu, amerykańska Agencja Żywności i Leków oficjalnie zatwierdziła system DEKA Arm System, co w praktyce oznacza, że może on trafić do sprzedaży.

 

Proteza DEKA to bioniczna ręka, która ma być znacznie bardziej zaawansowana niż wykorzystywane do tej pory rozwiązania. System pozwalać ma na jednoczesne sterowanie wieloma stawami poprzez bezprzewodowe sygnały generowane przez elektromiograficzne sensory w ludzkich stopach. Zasilane akumulatorowo ramię cechuje się zbliżonymi gabarytami do prawdziwego i wskazane wyłącznie dla osób powyżej osiemnastego roku życia.

 

Testy pokazały, że w przypadku 90% uczestników badania (było ich 36) wykonywali oni założone skomplikowane czynności, których nie byli wstanie wykonać korzystając z innych protez.

 

Cena urządzenia jest nieznana, ale na pewno nie będzie mała. Nie wiadomo też, kiedy pierwsze protezy trafią do sprzedaży.

 

Oto co potrafi bioniczna dłoń DEKA - z 9 maja 2014


// na podstawie Wojciech Kulik, Bioniczne ramię DEKA przywróci sprawność pacjentom po amputacji, benchmark.pl z 11 maja 2014