Dzięki osiągnięciu zespołu polskich naukowców sparaliżowane dzieci będą mogły chodzić – pisze Dziennik Polski.

 

Gazeta podaje, że opracowana w Krakowie nowatorska proteza umożliwia poruszanie się sparaliżowanym dzieciom. Jest znacznie tańsza i nowocześniejsza od podobnych aparatów stosowanych na świecie – jest koszt to tylko 17 tys. zł. Stworzył ją zespół krakowskich naukowców, na czele którego stoi specjalista od mechaniki prof. Stanisław Mazurkiewicz z Politechniki Krakowskiej.

 

Zespół prof. Mazurkiewicza złożony z ortopedy, elektroników i mechaników opracował protezę przypominającą mechaniczne spodnie, które zakłada się pacjentowi. Sztywna proteza pozwala dziecku stać prosto, a dwa niewielkie elektryczne silniczki poruszające ją, umożliwiają wykonywanie kroków.

 

Do zalet protezy oprócz wspomnianej niskiej ceny (oczywiście w porównaniu do innych konstrukcji) to m.in. prostota, niewielka waga i wydajna, zasilająca całość bateria litowo-polimerowa. Szybkość poruszania się urządzenia może być dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Zespół już pracuje nad konstrukcją, która nie wymaga źródła zasilania.

 

Co ważniejsze, proteza została zgłoszona do ochrony patentowej oraz do refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

// Paweł Stachnik, Mechaniczna proteza stawia na nogi, Dziennik Polski z 19 lipca 2014