Neurolog z teksańskiego Bayor College of Medicine – dr David Eagleman wraz ze swoim studentem – Scottem Novichem zbierają środki za pośrednictwem platformy crowdfundingowej Kickstarter na kamizelkę VEST, która pozwoli niesłyszącym słyszeć dźwięki.

 

 

VEST (Versatile Extra-Sensory Transducer – uniwersalny przetwornik ekstrasensoryczny) to projekt kamizelki, która ma sprawić ma, że osoby niesłyszące usłyszą poprzez odczuwane wibracje na swojej skórze. Pomysł polega na tym, aby uszkodzony zmysł – tutaj słuchu – zastąpić innym – tu zmysłem dotyku.

 

Elementem odbiorczym będzie smartfon, który wychwyci wszystkie dźwięki tak jak ucho i przekształci je na odpowiednie drgania przenoszone na skórę poprzez będącą fizycznym elementem całej konstrukcji kamizelkę.

 

VEST - kamizelka dla niesłyszących pozwalająca słyszeć dźwięki

 

Według autorów kilkutygodniowe treningi pozwolą niesłyszącemu nauczyć się jak interpretować wibracje przekazywane przez kamizelkę, choć nie będzie to oczywiście poziom jakości jakie doznaje słysząca osoba. Zaletą kamizelki jest to, że jest ona w pewnym sensie substytutem implantu ślimakowego, a ponadto kamizelka nie wymaga przeprowadzania żadnych inwazyjnych operacji. Wadą może być jej masa ok. 4,5 kg.

 


 

Koszt kamizelki szacowany jest na ok. 3500 USD i uwzględnia koszty dostawy, aktualizacji aplikacji na smartfona i kurs jak poprawnie używać nowego rozwiązania. Co prawda, w przyszłości koszt i masa kamizelki mają być niższe, ale małe to pocieszenie. Wciąż będzie to za drogo na kieszeń polskiego niesłyszącego.