Sparaliżowany szczur chodzi, dzięki kontroli komputera

Czasopismo Science Translational Medicine opublikowało wyniki badań nad komputerowym sterowaniem chodzenia sparaliżowanego szczura. Badania są prowadzone przez szwajcarską Politechnikę w Lozannie.

 

Badania szwajcarskiej uczelni pod kierownictwem neurologa Gregoire'na Courtine'a są częścią większego projektu, którego zadaniem jest umożliwienie chodzenia sparaliżowanym ludziom, poprzez wszczepianie im elektrod. Nie są to zatem badania nad odtworzeniem uszkodzonych nerwów, a raczej obejście problemu w sposób techniczny.

 

Do testów wykorzystano 6 szczurów, którym wszczepiono elektrody. Częstotliwością impulsów sterował komputer, który miał zaprogramowany wzór chodzenia. Przed testami nagrano nagrano ruch zdrowych szczurów, po czym opracowano komputerowy model chodzenia. Nie jest to zatem chodzenie w potocznym słowa tego znaczeniu, kiedy to zwierzę decyduje kiedy i jak ma iść. Jest to raczej odtworzenie możliwości poruszania się wedle z góry ustalonego wzorca. Niemniej należy pamiętać, że szczury, które wykonały 1000 kroków nie przewracając się, były całkowicie sparaliżowane, a więc jest to duży sukces.

 

Testy z udziałem ludzi mają rozpocząć się w 2015 roku. Największym wyzwaniem naukowców jest znalezienie punktu równowagi między zaprogramowanym sposobem chodzenia, a możliwością wyboru kierunku, w którym chce się iść. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że osoba sparaliżowana chcąc iść do sklepu, musiałaby z góry ustalić ilość kroków, dystans i wiele innych parametrów, co jest oczywiście niewykonalne.

 

Naukowcy podkreślają, że opracowanie odpowiedniej technologii zajmie jeszcze sporo czasu. Pocieszeniem jest to, że nowego rozwiązania mogliby skorzystać sparaliżowani, których inwalidztwo powstało wiele lat temu. Pytanie też co naukowcy szybciej opracują – odtwarzanie uszkodzonych nerwów, czy komputerowe sposoby chodzenia?.

 

// na podstawie Courtney Humphries, Paralyzed Rats Take 1,000 Steps, Orchestrated by Computer, MIT Technology Review, 25 września 2014