W 2012 roku 16-letni Matthew Walzer napisał otwarty list do CEO Nike Marka Parkera z prośbą o pomoc w zakładaniu butów. Matthew dotknięty jest porażeniem mózgowym, co znacznie ogranicza jego zdolności ruchowe. Mimo choroby, większość czynności wykonuje samodzielnie, jednak zakładanie i wiązanie obuwia stanowiło dla niego dużą przeszkodę. Dzięki hashtagowi #NikeLetter jego wiadomość obiegła świat i jeszcze w tym samym roku Matthew wspólnie ze specjalistą Nike do spraw innowacji Tobie Hatfieldem przystąpili do prac nad projektem nowego modelu.

 

 Nike FLYEASE
Po 3 latach analiz i testów światło dzienne ujrzał LeBron Soldier 8 FLYEASE – model, zaprojektowany specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Jego główną cechą jest łatwość założenia poprzez dosłowne otworzenie buta w obszarze zapiętka. Jest to możliwe poprzez opracowanie specjalnego systemu, wykorzystującego zamek błyskawiczny. Co ciekawe, prace nad projektem specjalnych butów zaczęły się wcześniej, gdyż inny pracownik Nike'a miał po wylewie niedowłąd ręki i też trudno było mu zakładać i wiązać buty. List Matthew Walzera tylko przyspieszył prace nad projektem.


Matthew Walzer był pierwszą osobą, która miała okazję sprawdzić ich zalety i to w towarzystwie gwiazdy NBA LeBrona Jamesa. Historię Matthew aż do momentu spotkania z Królem Jamesem możecie zobaczyć w poniższym wideo.

 

 

Raper Gee Major podziękował Nike za zrobienie produktu, dla osób posiadających dysfunkcje ruchowe. Major, podobnie jak Matthew Walzer, urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. 

 

 

Buty trafiły do oficjalnej sprzedaży 16 lipca 2015 roku i zapowiadane są kolejne modele specjalnych butów.


(aktualizowany)