Dot to pierwszy tego rodzaju smartwatch dla osób niewidomych wyposażony w wyświetlacz działający w alfabecie Braille’a.


 

Inteligentny zegarek synchronizuje się poprzez Bluetooth ze smartfonem użytkownika co pozwala na korzystanie ze standardowych funkcji takiego urządzenia jak, poinformowanie użytkownika o aktualnej godzinie, pozwoli na odczytywanie wiadomości SMS, e-maili, a nawet e-booków.

 

Zegarek został wyposażony w ekran, na którym umieszczono układ 24 punktów, które pojawiają się i znikają. Niewidomy przykłada do takiego ekranu palec i korzysta z niego jakby czytał książkę w alfabecie Braille’a. To szczególnie istotne w sytuacjach, kiedy wokół otoczenia jest głośno i dźwięki wydobywające się z urządzenia nie byłyby słyszalne. Osoba niewidoma lub słabowidząca może w ten sposób przeczytać cztery litery jednocześnie, a dodatkowo tempo ich zmiany można dostosować do własnych potrzeb.

 

Co ciekawe zegarek został wyposażony w system nauki alfabetu Braille’a, bo nie każda osoba niewidoma potrafi z tego alfabetu korzystać. Amerykańska Narodowa Federacja Niewidomych twierdzi, że zaledwie 10 proc. osób niedowidzących rzeczywiście zna alfabet Braille’a. Z kolei jej brytyjski odpowiednik podaje liczbę mniejszą niż 1%.

 

Urządzenie na pełnym ładowaniu ma pracować nawet 10 godzin, co nie jest aż tak złym wynikiem w porównaniu z klasycznymi zegarkami tego typu dla osób widzących.

 

Cena zegarka to 300 dolarów amerykańskich, a samo urządzenie będzie dostępne pod koniec 2015 roku, niestety w pierwszej kolejności tylko na terenie USA.