Syntezator mowy Stephena Hawkinga dostępny dla każdego

Firma Intel udostępniła 18 sierpnia 2015 roku wszystkim zainteresowanym syntezator mowy, który został specjalnie przygotowany dla brytyjskiego naukowca Stephena Hawkinga.

 

Firma Intel stworzyła dla Stephena Hawkinga specjalny syntezator mowy, który był programem zamkniętym i niedostępnym dla innych. Teraz firma udostępniła program ACAT (Assistive Context-Aware Toolkit) wszystkim zainteresowanym z nadzieją, że niezależni producenci rozwiną aplikację dodając nowe funkcje lub przenosząc program na inne platformy jak np. Linuks.

 

W komunikacie Intela nt. temat można przeczytać:

Naszą nadzieją jest to, że dzięki otwarciu kodu tej konfigurowalnej platformy, deweloperzy będą mogli kontynuować poszerzanie tego systemu o nowe interfejsy użytkownika, sensory, metody przewidywania słów oraz inne funckje. ACAT został stworzony dla komputerów z Windowsem i jest kompatybilny z różnymi sensorami, jak na przykład przełączniki podczerwieni, kamery, przyciski i więcej.


Aplikacja ACAT działa w oparciu o rozpoznawanie gestów wykonywanych za pomocą mięśni twarzy. Dzięki gestom osoba jest w stanie wybrać odpowiednie litery i w ten sposób ułożyć tekst, który następnie przez syntezator jest odczytywany na głos.


Program ACAT dostępny jest na razie tylko na platformę Windows (min. Windows 7), ale być może dzięki pasjonatom informatyki pojawi się na inne platformy.

 

Program ACAT jak również kod źródłowy można pobrać za darmo ze strony projektu https://01.org/acat