Jak podaje portal rmf24.pl naukowcy z Lozanny i Pizy skonstruowali sztuczny palec, który dzięki czujnikom "rozpoznaje" powierzchnię, którą dotyka, a po podłączeniu do włókien nerwowych pacjenta przekazuje mu informacje. Wrażenie dotyku jest bardzo naturalne.

 

Zespoły naukowców z EPFL (Ecole polytechnique fédérale de Lausanne) i SSSA (Scuola Superiore Sant'Anna) opracowały bioniczny palec, który odbiera zmiany nacisku towarzyszące przesuwaniu go po powierzchni o różnej strukturze i przetwarza je na impulsy elektryczne.


Impulsy płynące z czujnika można przekazywać także bezprzewodowo, bez potrzeby zabiegu chirurgicznego, z pomocą elektrod przyłożonych do skóry. Dalsze badania tej technologii będą mogły być prowadzone także z udziałem osób zdrowych.


Denis Sørensen to pierwsza osoba na świecie, która z pomocą takiego urządzenia (chirurgicznie podłączonych do włókien nerwowych w kikucie przedramienia) była w stanie rozpoznawać strukturę powierzchni.


Stymulacja daje wrażenie, jakbym dotykał tej powierzchni moją własna ręką. Ja wciąż czuję odjętą mi rękę, mam wrażenie, że jest zaciśnięta w pięść. Tym razem odczuwałem strukturę powierzchni jakbym dotykał ją palcem wskazującym tej reki - mówi Sørensen.

 

 W trakcie testów dokładność oceny, czy bioniczny palec przesuwa się po gładkiej, czy szorstkiej powierzchni, sięgała 96 proc. W przypadku testów z osobami zdrowymi, którym impulsy elektryczne przekazywano bez chirurgicznego połączenia z włóknami nerwowymi, dokładność sięgała 77 proc.// na podstawie Grzegorz Jasiński, Proteza dotyku, rmf24.pl z 9 marca 2016 roku