Logo BIP

Bardzo często Biuletyny Informacji Publicznej (tzw. BIP) nie są dostępne dla osób niepełnosprawnych, w tym szczególnie dla osób niewidzących. Teraz dzięki akcji Fundacji Court Watch Polska „Mam to w BIPie” każdy z nas może zostać „audytorem” stron internetowych i ocenić czy BIP jest dostępny dla niepełnosprawnych czy nie.

 

Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch Polska mówi, że

 

"osoby niewidome mogą korzystać z internetu używając specjalnego oprogramowania, które czyta im treści zamieszczone na stronie. Muszą być one jednak umieszczone w postaci tekstu a nie skanu".

 

BIP to okno na świat gminy, cyfrowy łącznik między urzędem a obywatelem. W BIP-ie zamieszczane są wszelkie informacje o tym co się dzieje w urzędzie i gminie. Można tam znaleźć podstawowe dane teleadresowe, projekty uchwał, plany zagospodarowania terenu, informacje o planowanym budżecie gminy czy aktualnie prowadzonych postępowaniach przetargowych. Rzecz jasna tych informacji jest znacznie więcej. Problem w tym, żeby skorzystać z tego dobrodziejstwa treści na stronie muszą być łatwo dostępne do odczytania, a i sama strona musi mieć też logiczny i prosty układ. Tak niestety w wielu urzędach nie jest, choć teoretycznie zgodnie z prawem strona powinna być przyjazna dla każdego.

 

To może się jednak szybko zmienić dzięki akcji „Mam to w BIPie”, prowadzonej przez Fundacji Court Watch Polska i jej partnerów. Teraz każdy z nas może zostać wolontariuszem i sprawdzić gminny BIP.

 

W tym celu wystarczy wejść na stronę www.mamtowbipie.pl i odpowiedzieć na kilka pytań z formularza.

 

Na przykład jedno z pytań formularza:

W jakim formacie umieszczono uchwałę budżetową?

 

I dostępne odpowiedzi:

 

PDF, z którego można skopiować tekst
DOCX, DOC, RTF lub ODT
XLS, XLSX, XML lub ODS
Pełny tekst uchwały budżetowej znajduje się bezpośrednio na stronie
Inny. Wpisz jaki.

 

Na tej podstawie Fundacja Court Watch Polska ocenia dana stronę i przekazuje wyniki właściwej gminie, co ta może zrobić, aby poprawić dostępność swojej strony internetowej. To znacznie lepsze rozwiązanie niż tworzenie bezsensowych analiz i raportów.

 

Na razie skontrolowano 30% gminnych BIPów. Po zakończeniu akcji Fundacja planuje przedstawić raport z wynikami.