Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie wprowadziło udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, tj. dźwiękowy system identyfikacji autobusów. Specjalne piloty, które uruchamiają system głośnomówiący zostaną nieodpłatnie przekazane osobom niewidzącym i słabowidzącym w Tarnowie. Jest to integralna część systemu informacji pasażerów, która od kilku lat jest sukcesywnie wdrażana.

 

System działa bardzo prosto. Dojeżdżający do przystanku autobus musi znaleźć się w zasięgu działania pilota, około 50 m, wtedy należy nacisnąć jeden z dwóch przycisków. Z głośnika zamontowanego na autobusie usłyszymy głośny komunikat o numerze linii i kierunku jazdy. Jednocześnie kierowca autobusu zostaje poinformowany, o tym, że osoba niepełnosprawna wsiada do autobusu i należy jej pomóc przy wsiadaniu.

 

Drugi przycisk na pilocie w przyszłości ma być wykorzystany do sterowania tablicami przystankowymi, dzięki czemu osoba niedowidząca sprawdzi, również w formie dźwiękowej, najbliższe odjazdy z danego przystanku.


Tarnów jest drugim, po Łodzi, miastem w Polsce, które wprowadziło taką technologię.

 

Piloty zostały nieodpłatnie użyczone przez MPK i można je odebierać od 21 marca 2016 roku w Referacie Zdrowia magistratu przy ul. Goldhammera 3, pokój 304, po okazaniu dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność.