Najpopularniejszy serwis społecznościowy Facebook udostępnił oprogramowanie, które głosowo opisuje zdjęcie zamieszczane na profilach użytkowników serwisu. Dzięki temu osoby niewidzące lub słabowidzące będą mogły być na bieżąco z informacjami zamieszczanymi przez znajomych.

 

Facebook chwali się, że codziennie na łamach jego serwisu zamieszczanych jest prawie 2 mld zdjęć. Jednak do tej pory osoby niewidome niestety nie miały jak sprawdzić, co ich znajomy zamieścił na swoim profilu. Jedyną rzeczą, której się dowiadywali to to, że na pojawiło się zdjęcie od osoby X czy Y.

 

Do analizy zdjęć Facebook wykorzystał tzw. sieć neuronową (Automatic Alternative Text (ATT)), która przez kilka miesięcy uczyła się na setkach milionów zdjęć rozpoznawać zawartość obrazu. Oznacza to, że jeśli niewidomy użytkownik kliknie w zdjęcie, to oprogramowanie opisze, że np. na zdjęciu jest morze/ocean a w oddali płynie statek. Funkcja dostępna jest dla Facebooka, ale również innych usług oferowanych przez ten serwis jak Facebook Messenger, WhatsApp oraz Instagram.

 

Niestety z nowego rozwiązania na razie nie skorzystają wszyscy zainteresowani. Po pierwsze oprogramowanie, które dostarcza Facebook przeznaczone jest urządzeń z systemem iOS (czyli iPhone i iPad). Po drugie program opisuje zdjęcia po angielsku. Jak zapewnia Facebook w przyszłości oprogramowanie będzie dostępne na inne platformy systemowe i będzie obsługiwać inne języki.

 

 

Twitter też umożliwia opis

 

Kilkanaście dni temu również inny popularny serwis społecznościowy Twitter wdrożył rozwiązanie przyjazne niewidomym użytkownikom. Opis zdjęcia publikowanego na twitterze dodawane są jednak samodzielnie przez użytkowników, a nie przez algorytm sztucznej inteligencji. Teksty mogą zawierać po 420 znaków i aby móc je opublikować trzeba wcześniej w zakładce „Dostępność” zaznaczyć opcję „Stwórz opis obrazu”. Dzięki temu przed udostępnieniem tweeta pojawi się przycisk „Dodaj opis” umożliwiający przygotowanie krótkiego tekstu.