Firma Ibif z Lublina opracowuje aplikację mobilną ułatwiającą komunikację z dziećmi, które nie mogą za pomocą słów wyrazić swoich potrzeb. Dzięki aplikacji osoby głuchonieme i cierpiące na inne schorzenia, mogłyby swobodnie poruszać się komunikacją miejską czy wezwać pomoc. Pomysłodawcą stworzenia aplikacji jest pani Monika Dziadosz z Myszkowa, mama niemówiącego dziecka – pisze Dziennik Zachodni.

 

Aplikacja na urządzenia mobilne zakłada, że wszystkie podstawowe czynności będą zawarte w formie obrazków, co pozwoli łamać wszelkie komunikacyjne bariery i umożliwić wszystkim niepełnosprawnym przejażdżkę autobusem, pociągiem, czy pomoc w przypadku niebezpieczeństwa. Z aplikacji oprócz osób niepełnosprawnych, będą mogli korzystać także lekarze, czy nauczyciele w szkołach, którzy na co dzień stykają się z problemami komunikacyjnymi osób niepełnosprawnych.

 

Oczywiście aplikacja jest kierowana głównie do kontaktów z dziećmi, ale bez problemu będą mogli z niej korzystać również osoby dorosłe. Z resztą, na początku do testów to osoby dorosłe zostaną zaproszone, aby zbadać, czy osoby nieme lub opóźnione w rozwoju są wstanie posługiwać się programem.

 

Według twórców, aplikacja będzie przeznaczona dla najmłodszych w wieku 3-6 lat i 6-12 lat, a potem dzieci będą już musiały skorzystać z aplikacji dla dorosłych. Program ma być bezpłatny, ale jego bardziej rozbudowana wersja ma być płatna.

 

Pomysł na taką aplikację może zakończyć się sukcesem. Należy przypomnieć ciekawy przypadek z zeszłego roku, kiedy to ówczesny 17 letni Mateusz Mach, uczeń III LO w Gdyni stworzył aplikację "Five" dla fanów muzyki, która przydała się również osobom głuchym.


Aplikacja „Five” zawiera zestaw znaków jakich używają raperzy i fani tego rodzaju muzyki w kontakcie między sobą. Dzięki uproszczeniu przekazu do formy obrazkowej, znajomi w łatwy sposób mogą ocenić czy dany utwór jest fajny czy nie. Co więcej, sami mogą dodawać do zestawu gotowych obrazków koljne symbole oparte o kształt dłoni rozbudowując słownik pojęć. Szybko okazało się, że pomysł 17 latka ułatwia komunikację osób głuchych, którzy dzięki aplikacji „Five” łatwo i szybko mogą przesyłać sobie wzajemnie gesty języka migowego.

 

// Adrian Heluszka, Myszkowianka wymyśliła aplikację mobilną dla osób niepełnosprawnych. Przełamie bariery?, Dziennik Zachodni z 27 kwietnia 2017