wózek ibot od Toyoty

Motoryzacyjny gigant japońska firma Toyota z firmą DEKA Research and Development stworzyli niezwykły wózek dla niepełnosprawnych.

 

Toyota oraz firma DEKA Research and Development - którą założył twórca Segwaya, Dean Kamen stworzyli wózek dla osób niepełnosprawnych, który jest połączeniem wózka o napędzie elektrycznym z technologią stabilizacji położenia znanego z Segway. Wózek nazwano iBot.

 

iBOT to czterokołowy wózek inwalidzki, który dzięki możliwości stabilizacji potrafi jeździć na dwóch kołach oraz podnieść siedzącego użytkownika do wysokości jego rozmówcy. Co więcej wózek umożliwia pokonywanie barier architektonicznych (krawężniki, schody) lepiej niż inne wózki o napędzie elektrycznym o przeznaczeniu terenowym.

 

Pierwsza wersja iBota była bardzo dobrze przyjęta przez rynek w 2001 roku, niestety na przeszkodzie upowszechnienia się tego wózka stanęła cena – bagatela 25 tys. USD, co spowodowało, że w 2009 roku zaprzestano produkcji.


Teraz może być inaczej. Toyota kupiła licencję na technologię balansowania i zamierza ją rozwijać na potrzeby swoich urządzeń do rehabilitacji.

 

Na oficjalnym nagraniu Toyoty poniżej widać drugą generację wózka iBot. Na wideo twórca Segwaya, Dean Kamen mówi, że widzimy jaką radość i niezależność daje ludziom iBot, jakiej nie daje żaden inny wózek. Wiemy, że musimy dać tę technologię większej ilości ludziom na całym świecie.