Hiszpańska Narodowa Rada Badań Naukowych (CSIC) przy współpracy z Marsi Bionics stworzyła egzoszkielet dla dzieci cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni. Dzięki niemu mali pacjenci będą mogli ćwiczyć stawy oraz utrzymać kręgosłup w prawidłowej postawie.

 

Urządzenie ważące 12 kilogramów składa się z długich prętów nośnych, które można regulować do długości nóg i tułowia dziecka. 5 silników przy każdej kończynie naśladuje ludzkie mięśnie i stawy, dając pacjentowi siłę pozwalającą na utrzymanie prostej postawy i chodzenie. Nad całością działa sieć czujników oraz kontroler. Bateria pozwala na używanie urządzenia przez 5 godzin.


Egzoszkielet wykonany jest z aluminium i tytanu dzięki czemu jest tak lekki. Z urządzenia mogą korzystać dzieci w wieku od 3 lat do 14 lat, choć twórcy zamierzają w przyszłości stworzyć urządzenie dla jeszcze mniejszych dzieci.


Urządzenie zostało sfinansowane przez hiszpańskie ministerstwo ekonomii i konkurencji, a także z programu UE chord ++ programme. Obecnie egzoszkielet jest testowany w specjalistycznym szpitalu Sant Joan de Déu Children's Hospital w Barcelonie oraz uniwesyteckim szpitalu Ramón & Cajal University w Madrycie.

 

Celem twórców egzoszkieletu jest jego upowszechnienie, aby można go było używać poza szpitalem (np. w domu). Byłby to krok na przód, zważywszy, że na rynku istnieje podobne rozwiązanie ReWalk, z którego korzystają tylko placówki medyczne.

 

Egzoszkielet dla dzieci CSIC z 8 czerwca 2016 - na filmie widać 5 letniego Alvaro testującego urządzenie w szpitalu w Madrycie.