Firma Desin specjalizująca się w robotyce zaprojektowała robota OBI, który jest pomocny przy opiece nad osobami o bardzo ograniczonych możliwościach ruchowych.

Robot OBI to urządzenie pomocne przy karmieniu osoby, która ma całkowicie sparaliżowane ręce. Robot wyposażony jest w łyżeczkę z plastyku, która pobiera wcześniej przygotowane składniki posiłku z czterech stref usytuowanych na specjalnej tacce. Całe urządzenie zasilane jest z wbudowanego akumulatora, który starcza na ok. 4 godziny pracy.

Niestety OBI nie jest autonomicznym urządzeniem i wymaga, aby nim sterować lub aby zaprogramować jego ruchy, czemu należy poświęcić nieco czasu. Jednak dzięki temu, osoba niepełnosprawna czuje się bardziej komfortowo mogąc jeść przy stole, bez osoby z boku, która ją karmi.

Karmiący robocik OBI został dopuszczony do sprzedaży jako urządzenie medyczne przez amerykańską agencję ds. leków i żywności. Problemem przy zakupie robota może być cena wynosząca 4500 dolarów amerykańskich. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie producenta www.meetobi.com

Film prezentujący możliwości robota OBI